Gruby i chudszy

Przetestowaliśmy kilkadziesiąt komputerów nie bez przyczyny. Postanowiliśmy sprawdzić, czy warto kupić laptop, czy też pozostać przy modelu stacjonarnym. Decyzja nie jest prosta, lecz po zapoznaniu się z naszym raportem będziesz mógł wybrać maszynę idealnie odpowiadającą twoim potrzebom.


Przetestowaliśmy kilkadziesiąt komputerów nie bez przyczyny. Postanowiliśmy sprawdzić, czy warto kupić laptop, czy też pozostać przy modelu stacjonarnym. Decyzja nie jest prosta, lecz po zapoznaniu się z naszym raportem będziesz mógł wybrać maszynę idealnie odpowiadającą twoim potrzebom.

Skoncentrowaliśmy się na notebookach i stacjonarnych "blaszakach" z najpopularniejszego zakresu cenowego. Komputery podzieliliśmy na dwie kategorie, najdroższe - kosztowały około 3500 zł, najtańsze niewiele ponad 1500 zł. Okazało się, że poszczególne modele, nawet w zawężonych przedziałach cenowych (np. 2500-3500 zł) mogą się diametralnie różnić. Pro ducenci pecetów obierają odmienne strategie doboru komponentów do określonych modeli. Możesz trafić na maszynę o równomiernej wydajności komponentów wewnętrznych lub kupić model z szybkim procesorem, lecz np. wyjątkowo wolną kartą graficzną.

Takich pułapek należy unikać. Poszczególne maszyny stacjonarne wypadają bardzo różnie także pod względem jakości wykonania. Jedni producenci korzystają z obudów i zasilaczy znanych i cenionych 2 cenionych 2 rm, inni dobre komponenty upychają w obudowie tandetnej, którą wstyd postawić w pokoju. Są też maszyny szczególnie wyróżniające się gabarytami czy ładną obudową. Niewielkie konstrukcje dobrze się komponują z urządzeniami elektroniki użytkowej i nie będą razić, ustawione obok telewizora czy wzmacniacza kina domowego. Z laptopami, mimo że to odmienna grupa sprzętu, sytuacja wygląda podobnie.

Tyle samo kosztują modele o bardzo różnej wydajności, wadze i jakości wykonania. Testując notebooki, zauważyliśmy także ciekawą cechę - mniej znani producenci stawiają na wydajniejsze podzespoły. Brak renomy i wyrobionej marki rekompensują lepszą wydajnością notebooka, który coraz częściej może służyć już nie tylko do prac biurowych, lecz także do gier. Mając za sobą testy, przygotowaliśmy poradnik dla niezdecydowanych. Dowiesz się z niego, czego oczekiwać od notebooka i komputera stacjonarnego oferowanych w podobnej cenie, jakie wady, a jakie zalety mają oba typy urządzeń. W bieżącym wyda-\ niu znajdziesz ponadto obszerny test najnowszych kart graficznych, interesujący, bo do sklepów trafiają właśnie najnowsze układy z procesorami GeForce 8400 i Radeon HD 2400/2600. Sprawdziliśmy, jaką oferują wydaj-OŚĆ w porównaniu z modelami, które już znamy.

Najlepsze w testach

Action Actina Nevada VHP

Pecet Actiny pokazał, że mimo niskiej ceny komputer może oferować świetną wydajność w zadaniach biurowych, zastosowaniach multimedialnych, a także grach. Szybki, lecz tani dwurdzeniowy AMD Athlon 64 X2 5200+ w połączeniu z najszybszą kartą graficzną ATI Radeon HD 2900XT tworzą duet, któremu niestraszne nawet najnowsze gry.

Informacje Action, tel.022 3321600,http://www.actina.pl Cena 2999 zł

ICom SmartBook 5310+

"Czarny koń" wśród notebooków kosztujących do 2500 zł. Zawiera stosunkowo wydajny układ graficzny GeForce Go 7300 i procesor Celeron 440. Zaskoczyło nas również dobre wyposażenie: wbudowany kontroler Bluetooth, zintegrowana kamera internetowa oraz cyfrowe wyjście audio.

Informacje ICom, tel. 081 4466464,http://www.icom.eu Cena 2499 zł

Gigabyte GV-NX79G256DP-RH

Świetna karta, która mimo starszego procesora graficznego NVIDIA GeForce 7900 GS może płynnie wyświetlać obraz z pełną szczegółowością w rozdzielczości 1280x1024. Fabrycznie podkręcone parametry pracy GPU i pamięci pozwalają jej zabłysnąć na tle nowszych konkurentów. Zaletą jest też bardzo cicha praca, bo za chłodzenie odpowiada układ Zalmana.

Informacje NTT System, tel. 022 6105161,http://www.ntt.pl Cena 580 zł