Grudzień: Windows coraz mniej popularny, Mac OS X rośnie w siłę

W dniu dzisiejszym informowaliśmy o spadku popularności przeglądarki Internet Explorer. Gigant z Redmond nie może być również zadowolony z wyników jakie uzyskały systemy Windows - zanotowały one bowiem w grudniu poprzedniego roku nieco gorszy wynik niż miesiąc wcześniej. Inaczej sprawa ma się z Apple - jej Mac OS X ciągle rośnie w siłę.

Najnowsze badania firmy Net Applications pokazują jasno, iż rodzina Windowsów zanotowała w grudniu poprzedniego roku drugi z rzędu spadek udziałów na rynku systemów operacyjnych. OS-y Microsoftu były wykorzystywany przez 88,68% użytkowników, czyli o blisko 1% mniej niż miesiąc wcześniej.

Powody do zadowolenia ma natomiast firma Apple. Mac OS X mógł się bowiem w tym samym okresie pochwalić większą popularnością niż w listopadzie - jego udział w rynku wyniósł 9,63% (listopad - 8,87%). Warto zauważyć przy tej okazji, że w Polsce system ten jest kilkukrotnie rzadziej spotykany.

Jeżeli chodzi o Linuksa, jego popularność utrzymała się na prawie niezmienionym poziomie (grudzień - 0,85%, listopad - 0,83%). Z kolei iPhone zanotował stosunkowo spory wzrost - z 0,37% do 0,44%.