Grudzień miesiącem Xboksa 360, choć na rynku i tak dominuje... PS2

Microsoft poinformował o rekordowym wyniku sprzedaży konsoli Xbox 360 na terenie Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki (EMEA). Według szacunków firmy, w okresie przedświątecznym ogólna liczba konsol znajdujących się w gospodarstwach domowych na tym terenie osiągnęła poziom 8 milionów sztuk. Warto jednocześnie zerknąć na wyniki innych badań z rynku Stanów Zjednoczonych. Wynika z nich, że za oceanem wciąż rządzi... Playstation 2.

Xbox 360 coraz popularniejszy...

Dane sprzedażowe firmy GfK-Chart Track monitorującej rynek pokazują, że czwarty kwartał zeszłego roku był rekordowym w historii marki Xbox 360, która sprzedawała się prawie dwukrotnie lepiej niż w analogicznym okresie roku 2007. Jednocześnie w grudniu ogólna liczba konsol znajdujących się w gospodarstwach domowych przekroczyła granicę 8 milionów sztuk.

"Koniec roku 2008 okazał się dla nas bardzo dużym sukcesem." - powiedział Piotr Pągowski, dyrektor w dziale rozrywki Microsoft. "Niespotykana do tej pory skala sprzedaży naszej konsoli to efekt rozpoznawalnej marki Xbox 360 w Polsce, agresywnej polityki cenowej, a także dostępu do największej biblioteki najlepszych gier. Wkraczamy w rok 2009 z przekonaniem, że oferujemy najlepszą jakościowo rozrywkę w rozsądnej cenie." - dodał Pągowski.

...ale PS2 wciąż na szczycie

Warto dodać, że najnowszy raport Nielsen Media Research na rok 2008 (rynek Stanów Zjednoczonych!) wykazał, iż najpopularniejszą konsolą wciąż jest Playstation 2, która w czerwcu 2008 przekroczyła granicę 140 milionów sprzedanych egzemplarzy. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Xbox 360, Nintendo Wii, Xbox oraz PlayStation 3.

Sukces Microsoftu sponsorowany przez Sony?

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach zrobiło się bardzo głośno o publikacji "The Race for a New Game Machine" autorstwa dwóch inżynierów IBM. David Shippy oraz Mickie Phipps (IBM) we wspomnianej książce szczegółowo opisali przebieg prac nad procesorem Cell dla konsoli Playstation 3 firmy Sony. Z treści wynika, że Sony nieświadomie pomogło Microsoftowi i w znacznej części sfinansowało prace nad procesorem Xenon, który jest sercem Xboksa 360. Sprawę dokładnie opisaliśmy w artykule "Inżynierowie IBM: Sony pomogło wyprodukować procesor dla Microsoftu". Zachęcamy do lektury bo historia prezentuje się niemal jak z dobrej powieści kryminalnej.

* W regionie EMEA znajdują się: Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Belgia, Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia, Austria, Szwajcaria, Portugalia, Grecja, Polska, Czechy, Rosja, Węgry, Słowacja, Południowa Afryka oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

**Dane oparte na szacunkach firmy GfK-ChartTrack.