Gry: czyżby przełom? Vista wreszcie przegoniła Windows XP?

Na portalu ExtremeTech pojawił się niezwykle ciekawy artykuł. Zgodnie z nim gry działające w systemie Windows Vista wreszcie osiągnęły wydajność, którą dotychczas oferowały jedynie w XP - w niektórych testach Vista SP1 wypada nawet lepiej niż XP SP3!

Redakcja ExtremeTech przetestowała ten sam komputer pracujący pod kontrolą Windows XP i Visty w następujących benchmarkach i grach: PCMark05, 3DMark06, Supreme Commander, Crysis, World in Conflict.

Rezultaty badania okazały się dość zaskakujące. Po 1,5 roku od momentu premiery sterowniki do kart graficznych osiągnęły wreszcie poziom, dzięki któremu wydajność komputera w Viście i XP była niezwykle zbliżona (ale patrz też: "Vista SP1 - czasem szybciej, czasem wolniej, niemal zawsze w tyle za XP").

Badana platforma uzyskiwała lepsze wyniki w Viście SP1, kiedy testowano ją za pomocą PCMark05, 3DMark06 i Supreme Commandera. Kolejne dwie gry: Crysis i World in Conflict dawały niezwykle podobne rezultaty w XP SP3 i Viście SP1.

Okazało się, że w niemal wszystkich eksperymentach najgorzej wypadał system Windows Vista bez pakietu Service Pack 1. Co ciekawe, XP SP3 czasem był szybszy, a czasem wolniejszy niż XP SP2 (patrz też: "Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World: oj, chyba nie!").

Warto zajrzeć: "Gaming Performance: Windows Vista SP1 vs. XP SP3" (w języku angielskim)