Gry edukacyjne dla dzieci – jak wybrać odpowiednią produkcję i na co zwracać uwagę

Gry komputerowe mogą być doskonałym narzędziem dydaktycznym. Oczywiście pod warunkiem, że będą rozsądnie dobrane i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Podpowiadamy, jak wybrać produkcję dydaktyczną odpowiednią dla naszego dziecka.


Stymulacja oraz rozwój dziecka są dla wielu rodziców priorytetem. W tym celu sięgają oni po różnorodne, często nawet niekonwencjonalne narzędzia. Czasami jednak nie potrzeba wymyślnych metod, aby pomóc naszym pociechom w poszerzaniu ich wiedzy oraz umiejętności. Z pomocą troskliwym opiekunom mogą przyjść choćby gry komputerowe, które wbrew obiegowej opinii nie są najgorszym złem, a co więcej, mogą być skutecznym narzędziem dydaktycznym.

gry edukacyjne dla dzieci

Zabawa i nauka idą w parze

Trudności pojawiają się niestety w momencie, gdy przychodzi do wyboru konkretnej gry edukacyjnej. Nie jest to bowiem rzecz łatwa i wymaga pewnego pojęcia o specyfice poszczególnych produkcji. Szczególnie, że ilość gier na rynku jest naprawdę duża i bez przynajmniej podstawowego rozeznania, łatwo w tym morzu możliwości utonąć. Nie powiemy wam, która gra będzie najlepsza dla waszej latorośli, bowiem to wy znacie ją i jej potrzeby najlepiej. Możemy jednak doradzić, czym kierować się podczas dokonywania wyboru tak, aby rozsądnie i odpowiedzialnie dobrać grę edukacyjną do potrzeb dziecka.

Dozwolone od lat osiemnastu

Przede wszystkim, gra musi być dostosowana do wieku, zarówno pod względem prezentowanych treści, jak i poziomu trudności. Nie chodzi tu tylko o jakiś „nieodpowiedni dla dzieci przekaz”. Jeśli bowiem gra będzie zbyt łatwa, to nie zapewni maluchowi progresu oraz szybko go znudzi, jeśli zaś jej poziom okaże się za trudny – po kilku próbach nastąpi zniechęcenie i porzucenie zabawy.

pegi gry dla dzieci

Zwracajmy uwagę na oznaczenia

Na szczęście, w opisie praktycznie wszystkich produkcji znajdziemy informacje dotyczące zalecanego wieku odbiorców (jest to jeden z wymogów ustanowionych przez prawo), a to zdecydowanie ułatwi wybór. Tak więc w pierwszej kolejności – weryfikacja wiekowa.

Dobre dopasowanie

Następnym kryterium są konkretne potrzeby. Oczywiście, nie ma obszarów w edukacji, które nie byłyby przydatne do poszerzania wiedzy czy umiejętności dziecka, więc ostatecznie każdy wybór jest odpowiedni. Jednak nie ma na świecie ludzi dobrych we wszystkim (choć niektórzy twierdzą, że to nie prawda i najczęściej przy tym wskazują na siebie).

Najlepiej więc zacząć od tematów lub dziedzin, w których dziecko radzi sobie najsłabiej. W końcu jaki sens ma „podciąganie” z ortografii, gdy z języka polskiego w dzienniku są piątki, a z matematyki dwójki? Podobnie jest w przypadku zaznajamiania najmłodszych ze światem: jeśli zna się już na kolorach, to może lepiej darować sobie ten temat i przenieść nacisk np. na zwierzątka lub cyferki?

aplikacje dla dzieci

Duży wybór aplikacji każdego rodzaju

Poza doskonaleniem wiedzy i umiejętności z poszczególnych dziedzin, warto także wspierać ogólny rozwój dziecka, np. jego spostrzegawczość, szybkość reagowania, zdolności manualne oraz umiejętności logicznego myślenia. Na rynku znajdziemy wiele odpowiednich do tego celu produkcji, często różniących się głównie motywem przewodnim. Dobrym pomysłem będą więc m.in. gry typu memory, sudoku, madżong (org. Mahjong), a także różnego rodzaju kolorowanki czy wykreślanki.

Gra powinna być atrakcyjna

Dopasować do malucha powinno się nie tylko przekaz, ale i formę. Wszak gry edukacyjne powinny w równym stopniu uczyć i bawić. Jeśli więc maluch lubi samochody to dobrze byłoby, gdyby oprawa i forma nawiązywała do tego zainteresowania. Bez obaw, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, na rynku jest wiele tytułów, które są do siebie podobne zarówno pod względem tematyki, jak i mechaniki, a jednocześnie różnią się szatą graficzną i motywem przewodnim. Jeśli więc wasza księżniczka lubi kucyki, to z pewnością znajdzie się produkcja pełna tych fantastycznych stworzeń, wystarczy poszukać.

gry edukacja dzieci

Kolorowe jest fajne

Na czym gramy?

Kolejnym czynnikiem przy wyborze gry jest urządzenie, na jakim będzie ona odtwarzana. W przypadku smartfonów i tabletów będziemy mieć do czynienia z aplikacjami mobilnymi, które w zależności od oprogramowania, pobierzemy z Google Play, App Store lub AppGalery.

Natomiast, gdy nasz potomek będzie do zabawy wykorzystywał komputer stacjonarny, laptop czy nawet konsolę, to w większości będą to produkcje dostępne w sklepach internetowych lub stacjonarnych (zarówno w wersji cyfrowej, jak i fizycznej w tzw. pudełku). W niektórych przypadkach, konkretne gry można pobrać bezpośrednio z platform i serwisów internetowych.

Korzystając z komputerów, mamy również dostęp do tzw. gier przeglądarkowch. Są to tytuły, które nie wymagają pobierania czy instalacji na sprzęcie, a jedynie kliknięcia na odpowiedni link i założenia konta. Produkcje takie są najczęściej darmowe, jedynie z możliwością dodatkowych zakupów w grze. Z tego typu gier można korzystać także na urządzeniach mobilnych, jednak aplikacje są znacznie wygodniejsze i bardziej praktyczne.

gry dla dzieci

Nie ważne na czym

Źródłem tytułów edukacyjnych mogą być także poszczególne strony internetowe. Najlepiej jednak samodzielnie znaleźć odpowiedni serwis dla dziecka i to z kilu przyczyn. Po pierwsze, niektóre z nich opisują swoje produkcje jako edukacyjne, podczas gdy w rzeczywistości takie nie są. Po drugie – bezpieczeństwo. Należy wybierać jedynie wiarygodne strony (dobrze przeczytać wcześniej informacje w dedykowanej temu zakładce, najczęściej pod nazwą „O nas”). Pomoże to m.in. zmniejszyć ryzyko zainfekowania naszego urządzenia wirusem, podczas korzystania z oferowanego asortymentu. W przypadku kilkulatków, lepiej aby dany serwis nie posiadał funkcji czatu lub innych możliwości komunikacji. Może, choć nie musi, ściągać to niezdrowe zainteresowanie nieodpowiednich osób.

Na szczęście, w sieci jest wiele ciekawych portali edukacyjnych dla dzieci, skonkretyzowanych zarówno pod kontem tematów dydaktycznych, jak i wieku. Część z nich jest także tworzona pod patronatem jednostek oświatowych oraz przy udziale odpowiednich ekspertów. Są one więc solidne i bezpieczne.

dziecko i gry

Najważniejsze jest to, co dobre dla dziecka

Pieniążki są istotne

Nie ukrywajmy, w wyborze konkretnych produktów istotną rolę odgrywają również pieniądze. Nie musimy jednak obawiać się zbytnio o nasze finanse, podczas poszukiwania gier edukacyjnych dla naszego dziecka. Na rynku dostępne są płatne tytuły i aplikacje w różnych przedziałach cenowych, od kliku, do prawie dwustu złotych.

Jeśli jednak nie dysponujemy budżetem lub nie chcemy wydawać na nią pieniędzy na taką formę edukacji, ponieważ np. nie mamy pewności czy naszemu maluchowi się spodoba, to też nie problem. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz zarówno bezpłatnych aplikacji mobilnych, jak i wspomnianych wcześniej gier przeglądarkowych oraz stron internetowych, na których często nie jest wymagana opłata za korzystanie. Jeśli potrzebujecie inspiracji, to o darmowych grach edukacyjnych pisaliśmy tutaj.

Rozmowa i odpowiedzialność

Ostatni punk nie dotyczy może konkretnie samego wyboru gry edukacyjnej, ale jest w tym kontekście nie mniej istotny. Zanim nasza pociecha usiądzie do rozgrywki w jakąkolwiek produkcje, powinna zdawać sobie sprawę z różnych zagrożeń. Jednym z nich jest wspomniana już rozmowa z innymi użytkownikami.

rozmowa z dzieckiem o grach

Rozmowa jest podstawą zrozumienia

Jako rodzice, musimy uczulić dzieci na to, z kim nie powinny rozmawiać i na jakie niepokojące sygnały należy zwracać uwagę. Są to jednak odosobnione przypadki, gdyż większość tytułów edukacyjnych nie posiada takiej opcji.

Kolejną sprawą są tzw. mikropłatności, czyli drobne opłaty za dodatkowe funkcje lub przedmioty w grze. O ile w rzeczywistości uiszczenie opłaty za takie elementy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać (np. należy najpierw podać numer karty płatniczej lub innej formy płatności), to i tak powinniśmy uważać. Szczególnie, w przypadku aplikacji mobilnych na urządzeniach z abonamentem, na których aktywna jest opcja płatności przez operatora. Lepiej najpierw sprawdzić dostępne na sprzęcie opcje (i ewentualnie zablokować niektóre) oraz porozmawiać z dzieckiem na temat tego, że nie powinno samodzielnie dokonywać zakupów w grach, a jeśli bardzo mu na czymś zależy – to konieczna jest zgoda i asysta rodzica.

dziecko gry edukacyjne

Razem zawsze lepiej

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby uczestniczyć w zabawie naszych pociech i razem rozwiązywać poszczególne zadania. Będzie to doskonałą okazją do dobrej zabawy i nauki, a jednocześnie do czegoś bezcennego, czyli wspólnego spędzania czasu. Pamiętajmy, w kontekście dzieci i rodziców - „razem” praktycznie zawsze znaczy „lepiej”.