Gry komputerowe zwiększają umiejętności chirurgów

Wygląda na to, że ci chirurdzy, którzy grają w gry komputerowe mogą być znacznie lepszymi lekarzami. Tak wynika z artykułu opublikowanego w lutowym wydaniu magazynu "Archives of Surgery".

Badanie, przeprowadzone na grupie 33 chirurgów z Beth Israel Medical Centre w Nowym Jorku wykazało, iż dziewięciu lekarzy, którzy w którymś momencie swojego życia grali przez przynajmniej 3 godziny tygodniowo ma znacznie lepsze rezultaty niż pozostała dwudziestka czwórka. Popełniają oni ok. 35% mniej błędów, wykonują zabiegi o przeszło jedna czwartą szybciej a w testach wypadają o około 40% lepiej. W artykule opisującym badania możemy przeczytać, że "umiejętności w grach wideo przekładają się na wyższe wyniki w testach umiejętności chirurgicznych".

Według twórców raportu opartego na przeprowadzonych testach, gry wideo zwiększają zdolności motoryczne, koordynację ruchów, koncentrację, wpływają nawet na postrzeganie głębi u badanych lekarzy. Dr James Rosser zastanawia się nawet, czy gry nie mogą być wykorzystane jako jedno z narzędzi szkolenia przyszłych lekarzy. Twórcy raportu przestrzegają jednak, że opublikowane wnioski nie powinny jednak skłaniać nikogo do uznania, iż spędzanie przez młodzież wielu godzin przed komputerem lub konsolą ma jakieś zbawienne skutki. "To nie pomoże waszym dzieciom dostać się na studia medyczne." - powiedział jeden z autorów raportu.