Gry: kupujemy komputer PC, który sprosta naszym wymaganiom

Kupując komputer do gier powinniśmy poznać kilka ważnych zasad zanim wyciągniemy pieniądze z portfela. Jeżeli się do nich zastosujemy, prawdopodobnie zbudujemy system, który będzie jak najwierniej odpowiadał naszym wymaganiom i jak najefektywniej wykorzysta nasze środki finansowe.


Rynek komputerów PC doczekał się pozytywnego ożywienia. Według firmy NPD wydanie długo oczekiwanej gry Diablo III spowodowało, że sprzedaż pecetów wzrosła w maju aż o 230 procent. Swoją cegiełkę dołożyły tutaj też takie tytuły jak Sins of a Solar Empire: Rebellion i Gods & Kings (rozszerzenie do Civilization V).

Decydując się na zakup komputera do gier z pewnością szybko zauważysz, że producenci lubują się w zarzucaniu konsumentów różnymi (dla niektórych z nas zupełnie obcymi) pojęciami takimi jak Shader Model 5, DirectX, SLI, chłodzenie cieczą, czy GDDR5. Kierowanie się podczas zakupów wyłącznie aspektem technologicznym jest jednak błędem. Znacznie lepszym podejściem jest bowiem określenie budżetu i potrzeb, które spełnić ma nowy sprzęt.

1. Budżet

Oczywiście, jeżeli dysponujesz nieograniczonym budżetem sprawa wydaje się prostsza. Zdecydowana większość z nas ma jednak ograniczenia w tym zakresie więc dobrze jest na początku ustalić maksymalną kwotę jaką chce się przeznaczyć na zakup nowego komputera.

Pamiętać tutaj jednak należy, że to właśnie na tym etapie decydujemy o komponentach naszego przyszłego sprzętu. Np. jeżeli nasz budżet nie jest za wysoki, powinniśmy zapomnieć o możliwości skorzystania z mocy obliczeniowej dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI lub CrossFire.

2. W co zamierzasz grać?

Zanim jednak przejdziemy do wspomnianych komponentów trzeba przejść kolejny etap, czyli zastanowić się do czego wykorzystywany będzie nowy komputer.

Gdy planujemy np. zagłębić się w wirtualny świat dynamicznych strzelanek priorytetem dla nas będzie zakup wydajnej karty graficznej. Jeżeli jednak lubimy turowe gry wojenne, raczej powinniśmy postawić na jak najwydajniejszy procesor. Z kolei w przypadku gier strategicznych w czasie rzeczywistym musimy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy CPU i GPU.

Obecnie występuje też pewien dodatkowy problem. Mamy bowiem do czynienia z zacieraniem się gatunków. Np. w niektórych grach strategicznych w czasie rzeczywistym można korzystać z perspektywy pierwszej osoby co oznacza, że dobry GPU może się przydać. Ponadto są gry (np. Civilization V), które wyglądają lepiej w trybie DirectX 11 niż w DirectX 9, co również niesie za sobą większe wymagania w zakresie grafiki.

3. Grafika

Jeżeli już ustalisz w jakie gry będziesz grał pamiętaj, że nigdy nie powinieneś bagatelizować roli GPU. Nawet bowiem w tytułach angażujących przede wszystkim CPU grafika pozostanie ważnym elementem, na który powinieneś przeznaczyć maksymalną dostępną dla ciebie kwotę ze swojego budżetu.

Kolejna kwestia dotyczy świadomości wykorzystania możliwości karty graficznej. Chodzi o to, że jeżeli zdecydujesz się na zakup karty z najwyższej półki i nie będziesz jej "katował" grając jedynie przy ustawieniach domyślnych, oznacza to, że część pieniędzy, które na nią przeznaczyłeś, wyrzuciłeś w błoto.

Podczas kompletowania komputera warto zastosować pewną regułę: koszt zakupu karty graficznej powinien stanowić jedną trzecią budżetu jakim dysponujemy. Pamiętaj też, że na rynku dostępnych jest sporo kart graficznych z tym samym procesorem, które różnią się pomiędzy sobą zauważalnie ceną. Unikaj też raczej "podkręconych" modeli, gdyż istnieje pewne ryzyko, że z czasem napotkasz na problemy związane ze stabilnością ich działania. Ponadto staraj się kupować karty graficzne wyposażone w GPU najnowszej generacji, na jaką możesz sobie pozwolić.

4. CPU i chłodzenie

Pamiętaj, że aby stworzyć bardzo wydajny system do gier wcale nie musisz posiadać sześciordzeniowego procesora, którym to raczą nas często producenci wysokiej klasy komputerów. Nie wykorzystasz bowiem w pełni ich mocy, więc lepiej przeznacz część zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na inny cel taki jak np. wydajniejsza grafika, czy dysk SSD (o nim będzie nieco później).

Jeżeli chcesz stworzyć wydajny system możesz np. zwrócić uwagę na czterordzeniowy procesor Intel Core i7-3820, który kosztuje poniżej 1200 złotych i korzysta z platformy LGA 2011 oferującą ogromną przepustowość pamięci (ma zintegrowany 4-kanałowy kontroler pamięci).

Z kolei decydując się na budżetowy komputer możesz np. postawić na czterordzeniowy procesor Core i5-3450, który znajdziesz w sklepach w cenie poniżej 800 złotych. Współpracuje on z podstawką LGA 1155, co oznacza, że nie będziesz musiał wydawać potężnej sumy na płytę główną.

W przypadku chłodzenia, jeżeli zależy ci na jego cichej pracy oraz wysokiej wydajności, warto abyś zainteresował się kompaktowymi cieczowymi zestawami takimi jak np. ten tutaj.

5. Pamięć

Nowe chipsety płyt głównych wspierają szybkie pamięci (DDR3 1600 MHz lub szybsze). Większość obsługuje pamięci w trybie dwukanałowym, natomiast kilka modeli z wyższej półki (z gniazdem LGA 2011) radzi sobie z czterema kanałami. Warto tutaj jednak zauważyć, że nawet dwukanałowe systemy korzystające z procesorów Ivy Bridge Intela zapewniają szczytową przepustowość pamięci sięgającą prawie 30 GB na sekundę, co powinno zadowolić większość gier.

Obecnie pamięci DDR3 nie są jakoś specjalnie drogie. Jeżeli dysponujemy 64-bitowym systemem operacyjnym powinniśmy więc zainwestować w kości o pojemności minimalnie 8 GB. Dla przypomnienia, Windows 7 Home Premium powinien poradzić sobie z obsługą 16 GB pamięci.

6. Składowanie danych

W przypadku, gdy budujesz system przeznaczony tylko do grania, a nie stanowiący magazyn na zdjęcia, czy filmy, warto zastanowić się poważnie nad zakupem dysku SSD. O ile bowiem takie nośniki są w przeliczeniu na oferowaną pojemność w dalszym ciągu droższe od zwykłych "twardzieli", o tyle różnica ta w przypadku mniej pojemnych modeli znacznie się w ostatnim czasie zmniejszyła (np. zamiast wydać ok. 300 zł na dysk HDD o pojemności 1 TB można wydać 400 zł na dysk SSD o pojemności 120 GB). Płacąc trochę więcej możemy liczyć na wyższą wydajność, niższe zużycie energii i mniejszy hałas.

Jeżeli masz natomiast bardzo napięty budżet interesujący wydaje się zakup płyty głównej opartej na chipsecie Intel Z68, dzięki któremu możesz wykorzystać niewielki dysk SSD, aby pełnił rolę pamięci podręcznej dla jednego lub większej ilości HDD. W ten sposób w porównaniu do pojedynczego dysku HDD można uzyskać średnio wzrost wydajności rzędu 40 procent przy operacjach zapisu i odczytu.

Co z napędem optycznym? Wystarczy DVD, które możesz bez problemu obecnie dostać za mniej niż 100 złotych. No chyba, że oprócz gier chcesz oglądać na komputerze również filmy Blu-Ray.

7. Zasilanie

Obecne komputery są znacznie bardziej energooszczędne niż kilka lat temu. Oznacza to, że w przypadku nawet wydajnych systemów zasilacz o mocy 500 W powinien sobie poradzić.

8. Płyta główna i obudowa

Jeżeli kupujesz gotowy komputer prawdopodobnie nie musisz się martwić tematem płyty głównej. Wystarczy jedynie, że sprawdzisz, czy oferuje on kilka kluczowych funkcji. Jeżeli jednak sam będziesz składał swój sprzęt, musisz tak dobrać płytę, aby obsługiwała procesor i pamięci, które wybrałeś.

Dla przykładu, dla procesorów Intel Core i7 (seria 3xxx) trzeba kupić płytę wyposażoną w gniazdo LGA 2011, podczas gdy procesory Ivy Bridge korzystają z gniazda LGA 1155. Z kolei konkurencyjna platforma AMD Bulldozer wymaga zastosowania podstawki AM3+.

Ponadto jeżeli zamierzasz podkręcać swój system pamiętaj, aby płyta oferowała dostęp do odpowiednich funkcji na to pozwalających.

W przypadku obudowy powinieneś zwrócić uwagę na to, czy zapewnia ona odpowiedni przepływ powietrza oraz czy charakteryzuje się odpowiednio cichą pracą. Ryk głośno działających wentylatorów może bowiem zepsuć przyjemność z niejednej rozgrywki.

9. Sterowanie

Na rynku można znaleźć wiele klawiatur i myszy dedykowanych graczom i mających maksymalnie uprzyjemnić im rozgrywkę. Jeżeli jednak nie jesteś "wyżeraczem" w tym zakresie i nie "zjadłeś zębów" na potyczkach online, istnieje ryzyko, że nie zauważysz korzyści jakie ze sobą niosą takie podzespoły. Nawet ich słabsze odpowiedniki powinny więc spełnić twoje wymagania.

Oczywiście mamy też wybór w zakresie bezprzewodowych i przewodowych urządzeń wejściowych. Pamiętać tutaj jednak należy, że o ile w przypadku tych pierwszych możemy znaleźć klawiatury/myszy cechujące się niskim czasem opóźnienia i dobrą wydajnością w grach, o tyle w porównaniu do swoich "uwiązanych" odpowiedników są one jednak znacznie droższe.

W przypadku niektórych gier akcji będziesz też mógł skorzystać z gamepada. Co interesujące, jeżeli zechcesz, dzięki odbiornikowi bezprzewodowemu Xbox 360 Wireless Gaming Receiver podłączysz do swojego peceta bezprzewodowy kontroler konsoli Xbox 360. Ponadto Microsoft oferuje również przewodowy kontroler dla PC, który komunikuje się przy wykorzystaniu portu USB i który wygląda identycznie jak konsolowy pierwowzór.

Oczywiście możesz też skorzystać z szerokiej oferty pecetowych padów wielu innych firm takich jak Logitech, czy Razer.

10. Dźwięk i słuchawki

Nowoczesne gry pozwalają nam się cieszyć dźwiękiem przestrzennym. Na szczęście płyty główne dysponują obecnie wielokanałowymi wbudowanymi kartami dźwiękowymi, które powinny w większości przypadków nam wystarczyć. Szukając jednak czegoś wydajniejszego można przebierać wśród dostępnych na rynku zewnętrznych karty muzycznych.

W przypadku słuchawek mamy ogromny wybór. Grając w trybie gry wieloosobowej warto wrócić uwagę na dobry mikrofon.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że korzystając z naszych porad będziecie w stanie zbudować system, który pozwoli wam na zagłębienie się w wirtualny świat gier na oczekiwanym przez was poziomie i to przy efektywnym wykorzystaniu budżetu, którym dysponujecie.