Gry na gwiazdkę - przewodnik dla spóźnialskich

To już ostatni dzwonek dla tych, którzy planują pod choinkę podarować grę komputerową. Przedstawiamy więc najciekawsze, naszym zdaniem, tytuły ostatnich miesięcy, ze szczególnym naciskiem na ograniczenia wiekowe i niebezpieczne treści w nich zawarte. Tym bardziej, że część naszych dystrybutorów, nie mając obowiązku umieszczania na wydawanych u nas grach tego typu oznaczeń, pozostawia nabywców nieświadomych co do treści zawartych w grze.

Klasyfikacja niniejszego zestawienia została oparta na zunifikowanym systemie klasyfikacji wiekowej gier komputerowych - PEGI (Pan-European Game Information). System PEGI został stworzony z myślą o ochronie najmłodszych przed niemoralną treścią gier komputerowych i ich negatywnym wpływem. Poza klasyfikacją gier dla poszczególnych grup wiekowych system ten wprowadza ikonograficzne oznaczenia treści gier, które pozwolą konsumentom (przede wszystkim rodzicom) ocenić czy treść/zawartość gry jest odpowiednia dla ich pociech. PEGI wprowadza pięć grup wiekowych 3+, 7+, 12+, 16+, 18+ oraz sześć ikon, opisujących niestosowną zawartość tytułu. Każda gra może zawierać kilka takich oznaczeń, a intensywność niemoralnych scen możemy ocenić na podstawie ustalonego przedziału wiekowego.

Ponieważ klasyfikacja zawartości poszczególnych gier odbywa się na podstawie wypełnionej przez wydawcę internetowej aplikacji, która zostaje przesłana do NICAM (Netherlands Institute for the Classification of Audio-visual Media), w niektórych przypadkach oznaczenia danej gry mogą wydawać się nieadekwatne. Tym bardziej, że w przypadku gier, które wydawcy sklasyfikują dla dzieci w wieku 3+, 7+, przedstawiciele instytutu sprawdzają wyłącznie złożoną aplikację i jeżeli nie znajdą w niej żadnych logicznych błędów, automatycznie nadadzą prawo umieszczenia stosownego logo. Mniejsze ryzyko co do pomyłki dotyczących treści istnieje w przypadku gier przeznaczonych dla starszych dzieci i młodzieży - po weryfikacji aplikacji, przedstawiciele instytutu dodatkowo oglądają całą grę lub tylko stosowne fragmenty, aby właściwie ocenić grupę wiekową odbiorców dla których produkt może być przeznaczony.

Oto nasze propozycje:

Zoo Empire

Gra twórców 'Warlords Battlecry 3' pozwala wcielić się menedżera ogrodu zoologicznego. 'Zoo Empire' pozwala na zbudowanie własnego ogrodu od podstaw lub też rozpoczęcie kariery zawodowej w istniejącym już ZOO. W trybie kariery dostępnych jest 30 epizodów, podczas których gracz będzie zdobywał coraz wyższe stanowiska w hierrarchi organizacyjnej Zoo. Gra oferuje do wyboru ponad 40 różnych gatunków zwierząt i ponad 200 różnych budynków i obiektów, odwzorowanych w pełnym 3D. Gra dla całej rodziny - młodsze dzieci mogą mieć jednak problem ze zrozumienim zasad rozgrywki i sterowaniem.

Gatunek: Strategia ekonomiczna

Wydawca: Enlight Software

Polski dystrybutor: Play Software

Wersja językowa: Polska

Cena: 19,90 zł

Zoo Tycoon 2

Zoo Tycoon 2 umożliwia stworzenie wymarzonego ogrodu zoologicznego w każdej części świata. Gracz może karmić zwierzęta, budować im zagrody i zarządzać całym Zoo tak, żeby zarówno goście, jak i zwierzęta były zadowolone. Co więcej, w każdej chwili może zwiedzić swoje Zoo sam, zrobić zdjęcia ulubionym zwierzakom i pokazać je znajomym na całym świecie. Gra dla całej rodziny - młodsze dzieci mogą mieć jednak problem ze zrozumienim zasad rozgrywki i sterowaniem.

Gatunek: Strategia ekonomiczna

Wydawca: Microsft

Polski dystrybutor: CD Projekt

Wersja językowa: Polska

Cena: 99,90 zł

Need for Speed: Underground 2

Najnowsze wydanie gry Need For Speed przeniesie nas do rozległego, mrocznego miasta, w którym w pięciu osobnych dzielnicach napotkamy bezwzględnych przeciwników, gotowych dla wygranej na wszystko.

Twórcy gry umożliwili graczom bardzo precyzyjne określenie parametrów zachowania i szybkości prowadzonych bolidów. Jeżeli dodamy do tego setki różnych możliwych wizualizacji wyglądu samochodów, możemy być pewni, iż każdy zawodnik będzie mógł stworzyć unikalny, dopasowany do swoich potrzeb pojazd. Choć nie znajdziemy tu niestosownych treści, gra tworzona jest z myślą o nastolatkach i osobach dorosłych. Stosowniejsze, moim zdaniem, byłoby oznaczenie 12+.

Gatunek: Sportowa/Zręcznościowa

Wydawca: EA

Polski dystrybutor: EA Polska

Wersja językowa: Polska

Cena: 118,00 zł

Pro Evolution Soccer 4

Pro Evolution Soccer 4 jest kolejną częścią serii, która niezależnie od platformy uważana jest za jedną z najlepszych gier piłkarską. W "Czwórce" znajdziemy ponad 70 zespołów klubowych oraz ogromną liczbę drużyn narodowych. Gra oferuje także wiele innowacji, niespotykanych do tej pory w żadnej grze sportowej. Jedną z nich będzie towarzyszący rozgrywkom na boisku i wyposażony w zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji sędzia. Na uwagę zasługuje również nowatorski system dryblingu oraz możliwość rozgrywania rzutów wolnych przez dwóch zawodników.

Tu nie czekają na nas nieprzyjemne niespodzianki jeśli chodzi o niestosowne treści, choć oznaczeń co do 'przydatności' wiekowej na pudełku nie znajdziemy. Jest to jednak zręcznościowa gra sportowa i warto przed zakupem zastanowić się czy nasza pociecha jest w stanie opanować obsługę gry i cieszyć się rozgrywką.

Gatunek: Sportowa/Symulacja

Wydawca: Konami

Polski dystrybutor: CD Projekt

Wersja: Angielska

Cena: 159,90

Football Manager 2005

Nowa edycja jednego z najpopularniejszych menedżerów piłkarskich, znanego do tej pory pod nazwą 'Championship Manager'. Po odejściu od poprzedniego wydawcy, firmy Eidos, zespół SI pracuje nad nową marką, zachowując przy tym technologię i bazę danych wykorzystywaną przy CM 03/04. W grze znajdziemy więc ponad 3.000 klubów do prowadzenia w ponad 140 ligach z ponad 40 krajów. Każdego zawodnika występującego w naszej drużynie będzie charakteryzować ponad 30 cech, obejmujących m.in. preferowany styl gry czy 'lepszą' nogę. Podczas rozgrywki będziemy mogli również przyglądać się poczynaniom naszych zawodników w trakcie meczy. Na uwagę w grze Football Manager 2005 zasługuje również innowacyjny system śledzenia kariery obcych zawodników, który będzie pozwalał m.in. na wypożyczanie zawodników. Tu niebezpiecznych treści też nie należy się obawiać, ale ze względu na złożoność rozgrywki, gra kierowana jest raczej do starszych fanów footballu i interaktywnej rozrywki.

Gatunek: Sportowa/Menedżer

Wydawca: Sports Interactive

Polski dystrybutor: CD Projekt

Wersja językowa : Polska

Cena: 99,90 zł

The Sims 2

Druga odsłona najpopularniejszej gry wszechczasów. 'The Sims 2' jest jednak znacznie bardziej złożoną symulacją od swojej poprzedniczki. Teraz dokonywane w trakcie rozgrywki wybory stosownie i często dramatycznie wpływają na życie poszczególnych 'simów' - każdy wybór dokonany przez gracza podczas najwcześniejszych lat życia 'sima' może mieć bezpośredni wpływ na jego nastoletnie i dorosłe życie. Nowością w grze jest również wprowadzenie DNA, co sprawia, że postacie w grze będą przejmowały wiele cech swoich przodków.

Ponadto, prowadzenie swoich postaci po przez najważniejsze momenty ich życia (opcja "Life's Big Moments") zyskało teraz nową wartość. W 'The Sims 2' został, bowiem wprowadzony system "Life Score", który ocenia jak dobrze gracze radzą sobie z prowadzeniem poszczególnych 'Simów' przez życie.

Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku, innych oznaczeń treści na pudełku nie znajdziemy. Klasyfikacja Sims 2 wzbudziła jednak wiele kontrowersji. Trudno sobie bowiem wyobrazić aby stosownym dla postaci stworzonej przez siedmio-, czy ośmiolatka było uganianie się po sąsiedztwie za postaciami płci przeciwnej w celach czysto seksualnych.

Gatunek: Symulacja

Wydawca: EA

Polski dystrybutor: EA Polska

Wersja językowa: Polska

Cena: 139,00

Myst IV: Objawienie

W grze Myst IV, gracze nareszcie poznają losy Sirrusa i Achenara, dwóch złoczyńców, którzy po raz pierwszy pojawili się w pierwszej części sagi. Bracia pozostają uwięzieni w dwóch różnych światach, wyklęci przez ojca za czyny, które popełnili. Tymczasem gracz musi rozwiązać tajemnicę zniknięcia małej dziewczynki - aby to zrobić, konieczne jest wejście do światów, w których przebywają złoczyńcy. Kluczem do śledztwa jest zrozumienie motywów działania braci - tylko w ten sposób cała historia może zakończyć się szczęśliwie.

Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia, ale zawiera sceny, które najmłodszych graczy mogą przestraszyć.

Gatunek: Przygodowa

Wydawca:Ubi Soft

Polski dystrybutor: Cenega Poland

Wersja językowa: Polska

Cena: 119,90 zł

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Strategia 'Władca Pierścieni, Bitwa o Śródziemie' to pierwsza gra z cyklu 'Władca Pierścieni', która stawia przed graczem zadanie pokierowania losami ogromnego świata w czasie rzeczywistym. Gra pozwala objąć dowództwo nad legendarnymi bohaterami oraz potężnymi armiami, ścierającymi się w walce o panowanie nad Śródziemiem.

Niezależnie od tego, czy będziesz dowodzić siłami dobra czy zła, masz pełną kontrolę nad przebiegiem epickich kampanii, przedstawionych we wszystkich trzech filmach trylogii. W przeciwieństwie do anonimowych jednostek z innych gier tego gatunku, tu każda postać wyraża swoje emocje w czasie rzeczywistym, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje.

Gra 'Władca Pierścieni, Bitwa o Śródziemie' została stworzona w oparciu o wysoce zaawansowaną wersję renomowanego silnika 3D Sage, po raz pierwszy zastosowanego w grze 'Command & Conquer: Generals'. Podczas rozgrywki będziemy mogli dowodzić zarówno siłami światła, jak i ciemności - w dwóch odrębnych kampaniach.

Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia i zawiera sceny przmocy.

Gatunek: Strategia

Wydawca: EA

Polski dystrybutor: EA Polska

Wersja językowa: Polska

Cena: 139,00 zł

Rome: Total War

Rome Total War to najnowsza odsłona znakomitej serii strategii turowych z elementami RTS - ów. Akcja gry toczy się w latach od 300 p.n.e. do początków naszej ery. Głównym celem rozgrywki jest przejęcie władzy nad Rzymskim Imperium. Aby osiągnąć ten cel musimy jednak zdobyć odpowiednią pozycję militarną, ekonomiczną i polityczną. O naszej pozycji w senacie będą decydować przede wszystkim podboje, aby móc wystawić stosowną armie musimy zadbać o ekonomiczny rozwój naszych terytoriów, odpowiednie sojusze itd. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia i zawiera sceny przemocy oraz niestosowny język - na polskim pudełku gry nie znajdziemy jednak stosownych oznaczeń.

Gatunek: Strategia

Wydawca: Activision

Polski dystrybutor: LEM

Wersja językowa: Polska

Cena: 99,00 zł

Prince of Persia: Warrior Within

Kontynuacja przygód Księcia z gry 'Prince of Persia: Piaski Czasu', w której poprowadzimy tytułowego bohatera do walki z jego przeznaczeniem. Ścigany przez żądnego zemsty Dahakę, Książę Persji wyrusza bowiem na wyprawę, podczas której będzie musiał zapobiec wygłoszonej przez Starca przepowiedni o własnej śmierci. W czasie swej wędrówki trafi w regiony piekielne i na przeklętą wyspę, a wreszcie - do twierdzy, która jest 'źródłem najgłębszych ludzkich lęków'. Największą innowacją w stosunku do poprzedniej części gry jest wprowadzenie otwartego systemu potyczek, dzięki któremu każdy gracz będzie mógł stworzyć swój własny, indywidualny styl walki. W grze pojawiło się również szereg nowych rodzajów broni, również takie, które w połączeniu z innymi dadzą dodatkową siłę ataku.

Gra przeznaczona jest dla osób w wieku powyżej szesnastu lat i zawiera sceny przemocy.

Gatunek: Akcja

Wydawca: Ubi Soft

Polski dystrybutor: Cenega Poland

Wersja: Polska

Cena: 99,00 zł

Half-Life 2

Długo oczekiwana druga odsłona kultowego już Half-Life'a spełniła oczekiwania graczy. W grze ponownie wcielamy się w Gordona Freemana, niepozornego naukowca, który musi ocalić ludzkości atakowaną przez krwiożerczą rasę obcych. Gra składa się z 12 rozbudowanych etapów, z których każdy powinien, w opinii producenta, zapewnić graczowi rozrywkę na co najmniej 3 godziny. Podczas gry nasz bohater będzie mógł liczyć na wsparcie nowej postaci - Alyx Vance - jej matka zginęła podczas wydarzeń będących tematem pierwszej części HL. Po raz pierwszy gracz będzie mógł skorzystać z nieznanej dotychczas broni grawitacyjnej, o mocy pozwalającej na przenoszenie przedmiotów o nieograniczonej wadze. W nowym silniku graficznym wprowadzono zasadnicze zmiany dotyczące animacji mimiki postaci, nowych efektów specjalnych, fizyki świata i postaci, jeszcze lepiej oddające rzeczywistość, a także ulepszono sztuczną inteligencję kierującą naszymi przeciwnikami. Silnik został tak skonstruowany, aby jak najbardziej ułatwić proces tworzenia własnych plansz i modów. Narzędzie do ich projektowania zostało już udostępnione przez Valve Software.

Gra przeznaczona jest dla osób w wieku powyżej szesnastu lat i zawiera sceny przemocy.

Gatunek: Akcja

Wydawca: Vivendi Universal

Polski dystrybutor: Nicolas Games

Wersja: Angielska

Cena: 109,00 zł

Więcej informacji na temat systemu klasyfikacji gier i wyszukiwarka ocenionych tytułów na oficjalnej stronie PEGI (również w języku polskim).


Zobacz również