Gry, na które czekamy

W jakie gry zagrasz w roku 2004? Jakie nowe technologie wykorzystają twórcy i jakimi pomysłami spróbują cię zaskoczyć? Oto krótki przegląd najciekawszych gier z kilku wybranych gatunków.


W jakie gry zagrasz w roku 2004? Jakie nowe technologie wykorzystają twórcy i jakimi pomysłami spróbują cię zaskoczyć? Oto krótki przegląd najciekawszych gier z kilku wybranych gatunków.

Gry akcji

Najbardziej oczekiwane gry akcji to bez wątpienia Doom III i Half-Life 2. Obie miały się ukazać w zeszłym roku, ale premiery ciągle są przekładane. Na dzień dzisiejszy te gry zapowiedziano na ten sam termin - przełom roku. Czy oba kolosy wyjdą na ring jednocześnie? Ich pojedynek jest o tyle ciekawy, że każda z gier wykorzystuje zupełnie inną technologię. Doom III to program nowej generacji, z dynamicznym oświetleniem i teksturami wykorzystującymi normal mapy. Normal mapa określa sposób załamywania świateł, co sprawia, że płaska powierzchnia wydaje się pofałdowana. Wykorzystując tę technologię, twórcy Dooma III zapraszają do mrocznego świata horroru. Przeszukując wnętrze zniszczonej stacji kosmicznej, co chwila będziesz wystawiał swą odwagę na ciężką próbę. Z dotychczas pokazanych materiałów widać, że id Software potrafi genialnie zagrać na wyobraźni gracza. Prześladować cię będą niewyraźne odbicia w szybie, potwory dostrzeżone kątem oka i zapowiedzi scen, których za chwilę będziesz świadkiem.

Na przykład w filmie zobaczysz, że za rogiem potwór rozszarpuje ciało. Ale gdy wyskoczysz z bronią gotową do strzału, zobaczysz przed sobą pusty, spokojny korytarz. Siłą Dooma III będą więc gra świateł i genialnie budowany nastrój.

Gry, na które czekamy

W Half-Life 2 zobaczysz stare fabryki, stocznie i laboratoria.

Z kolei Half-Life 2 korzysta z programu graficznego starszej generacji, jednak usprawnionego do granic możliwości. Dzięki dokładnej, szczegółowo teksturowanej grafice świat ma wyglądać realistycznie. Najmocniejszą stroną Half-Life'a wydają się jednak fizyka i związane z nią elementy grywalności. Takiego przekonania nabiera się po obejrzeniu, udostępnionych przez twórców, filmów demonstracyjnych. Beczki realistycznie turlają się po schodach, a stoły z odstrzeloną nogą przewracają na bok. Jeśli dołożyć do tego broń o ciekawym działaniu i inteligentnych przeciwników, to zabawa wygląda obiecująco. Wielu fanów liczy dodatkowo, że scenariusz gry dorówna temu, którym zachwycała poprzednia część.

Ten idealistyczny wizerunek psują nieco informacje, które wyciekły wraz z wykradzioną roboczą wersją gry. Wynika z nich bowiem, że to, co pokazano na filmach, to w dużej mierze mistyfikacja. Jaka jest prawda, dowiemy się jednak dopiero, gdy gra zostanie ukończona.

Gry, na które czekamy

W Stalkerze odtworzono prawdziwe obiekty w okolicach Czernobyla.

Na Doomie i Half-Life 2 świat gier akcji oczywiście się nie kończy. Nadciąga bowiem jeszcze kilka innych ciekawych tytułów z oryginalnymi elementami. Najbliższy premiery jest Far Cry - strzelanina, w której rozprawiasz się z bandytami okupującymi tropikalne wysepki. Atutem gry są przepiękne tereny otwarte. Poza realistyczną roślinnością Far Cry ma jeszcze jeden atut, a mianowicie piekielną grywalność. Twórcom udało się uczynić komputerowych bandytów nieprzewidywalnymi rywalami. Mają oni słabe punkty, ale walka z nimi to emocjonująca zabawa.

Ciekawą pozycją może się okazać ukraiński Stalker: Cień Czernobyla. Gra polega na poszukiwaniu przedmiotów w strefie zniszczonej wybuchem atomowym. Dodatkowo ma się toczyć według otwartego scenariusza, w którym swobodnie przemierzasz skażony obszar. Ostatnio twórcy zmieniają przebieg koncepcji rozgrywki, dodając zarazem coraz więcej elementów zaczerpniętych z gier fabularnych.

Gry, na które czekamy

Painkiller to widowiskowa walka z nieumarłymi.

Kolejną grą, o której wypada wspomnieć, jest Thief III. Wcielasz się w mistrza złodziejskiego rzemiosła i odwiedzasz domy bogaczy. Rozgrywka jest powiązana z grą świateł i rozchodzeniem się dźwięku. Inaczej fala dźwiękowa odbije się od drewnianych drzwi, inaczej od kamiennej ściany. Wymagająca sprytu i pomysłowości rozgrywka dostarczy wielu emocji.

Wśród gier, które czekają nas w tym roku jest przedstawiciel Polski. Painkiller nie ma ambitnej fabuły i koncentruje się na pacyfikowaniu hord nieumarłych. Świetny program graficzny i gigantyczne rozmiary tekstur sprawiają, że umowne otoczenie wygląda ładnie. Również starannie animowane postacie poruszane za pomocą silnika fizycznego Havok 2 są mocnym elementem gry.

Gry strategiczne

Gry, na które czekamy

W grze Panzers możesz demolować otoczenie - burzyć domy i mury.

Najbardziej obiecująca gra najbliższego roku łączy elementy strategii czasu rzeczywistego i klasycznej turówki. Rome Total War będzie przedstawiać wojny z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Prowincjami będziesz zarządzać w turach i dopiero w czasie bitwy przeniesiesz się na trójwymiarowe plansze. Zobaczysz na nich setki żołnierzy maszerujących po placu boju. Na początku legioniści zaatakują w oddziałach, ale przy szturmie lub pod naciskiem wroga, szyk się rozsypie. Zobaczysz wtedy, że każdy człowiek to oddzielna postać. Przy zbliżeniach obejrzysz antyczną broń i pancerze. Ciekawie zapowiadają się oblężenia zamków, w których uczestniczą różnorodne machiny bojowe. Uszkodzone mury zamków efektownie zawalą się, grzebiąc obrońców.

Jeśli wolisz czołgi, spodoba ci się Codename Panzers. Ta gra dobrze oddaje realia bitew II wojny światowej.

Najbliższy rok przyniesie też nową erę dla świata Simów. Wraz z ukazaniem się The Sims 2 wirtualne życie stanie się jeszcze bardziej realne i... skomplikowane. Dzieci sikające na dywan, sąsiedzi wszczynający bójki i gromy z jasnego nieba trafiające śmiałków pławiących się w basenie.

Szukając oryginalnych gier strategicznych, warto sprawdzić, nad czym pracuje mistrz gatunku - Peter Moluneux. Studio Lionhead, obok drugiej części Black & White, niedługo wyda The Movies, w której zajmiesz się rozkręcaniem studia filmowego. Najważniejszą grą Moluneux jest tajemniczy Dimitri, nad którym prace trwają już od 15 lat! Nic nie wskazuje jednak na to, by ten symulator więzów międzyludzkich ukazał się w ciągu najbliższego roku.

Gry wyścigowe

Gry, na które czekamy

W The Movies musisz zadbać o takie szczegóły, jak dekoracje planu.

Wśród gier rajdowych najbardziej oczekiwane tytuły to Richard Burn's Rally oraz polski Xpand Rally. Richard Burn's Rally poza dokładną grafiką ma wprowadzić do gier wyścigowych niespotykany realizm prowadzenia samochodu. Wszystko za sprawą złożonej fizyki jazdy. Pod uwagę wzięto bowiem bardzo dużo elementów: pracę silnika wraz z systemami doładowania i chłodzenia, pracę układu hamulcowego oraz najbardziej znaczącą dla prowadzenia pojazdu - pracę zawieszenia. Zastosowano trójwymiarowy system reakcji na nierówności drogi. Dokładnie odczujesz zatem wertepy czy koleiny. Wpadnięciu w mały dołek będą towarzyszyć zupełnie inne efekty niż przy spotkaniu z głęboką dziurą czy wystającym kamieniem. Poza utrudnieniami w kierowaniu wyboje mogą spowodować też szkody w zawieszeniu.

Tymczasem o auto trzeba dbać, bo jego stan będzie miał duży wpływ na jego zachowanie. Trzeba będzie zatem bacznie obserwować deskę rozdzielczą pełną wskaźników pokazujących stan układu hamulcowego, ciśnienia w układzie smarowania czy płynu chłodniczego. Najważniejszym wskaźnikiem nadal pozostanie jednak czujnik ilości paliwa. Z pustym bakiem nigdzie bowiem nie zajedziesz.