Gry online i blogi zakazane dla żołnierzy?

Brytyjscy żołnierze nie będą mogli korzystać z serwisów społecznościowych takich jak MySpace i Facebook oraz grać w gry online. Zdaniem przedstawicieli tamtejszego Ministerstwa Obrony aktywność tego typu może prowadzić do osłabienia bezpieczeństwa narodowego.

Prowadzenie bloga, udzielanie się na forach dyskusyjnych, a nawet przekazywanie informacji w trakcie gier wieloosobowych zostało sklasyfikowane przez brytyjskie wojsko jako "publiczne ujawnienie informacji". Taki zakaz szczególnie dotyka żołnierzy, którzy jedynie za pomocą Internetu mogli do tej pory utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

"Nie mogę rozmawiać z moją żoną i dziećmi, a nawet grać w Call of Duty 5" - powiedział dziennikowi The Sun jeden z żołnierzy służących w Afganistanie. "To najbardziej obraźliwa rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem. Jesteśmy przygotowani, aby walczyć za nasz kraj, a jesteśmy traktowani jak dzieci" - skarży się inny. Przepisy dotyczą nawet starszych stopniem: generał, który chce rozmawiać z mediami musi najpierw uzyskać zgodę od ministra rządu. Choćby dlatego wielu wojskowych chce zignorować nową decyzję Ministerstwa Obrony.

Rozporządzenie "Kontakt z mediami i komunikacja w przestrzeni publicznej" (Contact With The Media and Communicating In Public) zostało wydane 4 lutego tego roku. Stanowi ono: "Personel cywilny Ministerstwa Obrony jest zachęcany do korzystania z Internetu lub podobnych kanałów do komunikowania się bezpośrednio ze społeczeństwem, jednakże z zachowaniem zasad dotyczących wcześniejszego uzyskania zezwolenia, zachowania zbiorowego i indywidualnego bezpieczeństwa, użycia oficjalnych systemów teleinformatycznych, ochrony danych i publicznej komunikacji".

Adrian Weale, rzecznik Brytyjskich Sił Zbrojnych twierdzi, że nowe wytyczne nie stanowią całkowitego zakazu: "Żołnierze mogą korzystać z serwisów typu Facebook i prowadzić blogi, ale muszą uważać, aby nie umieszczać wielu wrażliwych informacji w domenie publicznej".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: