Gry w Linuksie bez problemu - tylko 28.10 CrossOver Mac, Games lub Linux za darmo!

Firma CodeWeavers znana jest z pakietów oprogramowania CrossOver (dawniej: CrossOver Office) wykorzystujących WINE i pozwalających na wygodne uruchamianie aplikacji i gier Windows w systemach alternatywnych: Linuksie i Mac OS X. Jej szefowie postanowili, że przez jeden dzień - właśnie dziś, 28 października 2008 roku - będą udostępniać komercyjne oprogramowanie zupełnie za darmo. Akcja ruszyła o godzinie 6:00 czasu polskiego.

Gry w Linuksie bez problemu - tylko 28.10 CrossOver Mac, Games lub Linux za darmo!
CrossOver (Office) - jak pobrać?

Jeśli nie interesuje cię kwestia historii i motywów deweloperów CodeWeavers, przejdź bezpośrednio do naszego poradnika, jak pobrać CrossOver Games, CrossOver Linux lub CrossOver Mac.

Dodatkowe informacje: "Darmowy CrossOver (Office) - jak pobrać"

Pakiety CrossOver Mac, CrossOver Games, CrossOver Linux należą do rodziny CrossOver. Są to w rzeczywistości bardzo przyjazne dla użytkownika, zawierające szereg odpowiednio przetestowanych plików konfiguracyjnych wersje WINE.

Oprogramowanie nie jest darmowe - licencja na stanowisko kosztuje 39,95 dolarów (wersja Pro: 69,95 dolarów). Pozwala jednak na uruchamianie takich aplikacji i gier jak Microsoft Office, Lotus Notes, Team Fortess 2, CounterStrike, World of Warcraft czy Guild Wars w Mac OS X i Linuksie - oczywiście bez konieczności posiadania licencji na Windows i bez potrzeby dłubania w plikach konfiguracyjnych.

Gry w Linuksie bez problemu - tylko 28.10 CrossOver Mac, Games lub Linux za darmo!

Word 2007 działający w Ubuntu 8.04 (źródło: CodeWeavers)

Pełna lista kompatybilnych, aktywnie wspieranych produktów dostępna jest na witrynie CodeWeavers.

Słowo się rzekło, będzie oprogramowanie

W lipcu bieżącego roku deweloperzy firmy CodeWeavers prosili prezydenta George Busha, by zajął się kwestią kulejącej gospodarki i, przede wszystkim, rosnącymi cenami paliwa. Obiecali wtedy, że będą rozdawać oprogramowanie za darmo, gdy tylko prezydentowi uda się osiągnąć którykolwiek z wyznaczonych celów:

-- średnia cena za galon benzyny spadnie do poziomu 2,79 dolara

-- średnia cena za galon mleka spadnie do poziomu 3,5 dolara

-- zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych osiągnie poziom 138 002 001 pracowników (nie licząc rolników)

-- mediana wartości domów w Twin Cities (Minneapolis oraz Saint Paul) wzrośnie do 233 tysięcy dolarów

-- uda się doprowadzić Osamę bin Ladena przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Prezydent "spełnił" pierwszy z postulatów. "Spełnił" oczywiście w cudzysłowie, bo jest on po prostu świadkiem krachu amerykańskiej gospodarki. Tak czy siak, słowo się rzekło: właściciele CodeWeavers rozdają oprogramowanie za darmo.

Aktualizacja: 28 października 2008 15:48

UWAGA, UWAGA, UWAGA!

Stosowanie się do powyższej procedury nie jest już konieczne. W tej chwili na witrynie CodeWeavers znajdują się:

-- Formularz, w który należy wpisać adres e-mail. Klucz rejestracyjny ma zostać wysłany "w przeciągu najbliższych kilku dni".

-- Pełne wersje instalacyjne oprogramowania (rano dostępne były tylko wydania testowe).

Gry w Linuksie bez problemu - tylko 28.10 CrossOver Mac, Games lub Linux za darmo!

Odmieniona witryna CodeWeavers

Aktualizacja: 28 października 2008 10:01

UWAGA, UWAGA

W związku z trwającą od rana niedostępnością stron serwisu CodeWeavers, podajemy kroki, jakie należy wykonać, by zdobyć darmową wersję jednej z aplikacji pakietu CrossOver:

1. Wejdź nahttp://lameduck.codeweavers.com/free/ , wpisz adres e-mail, zatwierdź go i wpisz w polu na dole słowo "agree" (zgadzam się) bez cudzysłowów.

2. Otrzymasz wiadomość e-mail z numerem seryjnym.

3. Wejdź na witrynęhttp://register.codeweavers.com i zarejestruj oprogramowanie. Pamiętaj, że musisz to zrobić przed 5:59 czasu polskiego dn. 29.10.2008 r.!

4. Po rejestracji będziesz mógł zalogować się na swoje konto na witrynie CodeWeavers i pobrać darmową wersję oprogramowania.

5. Każdy internauta uprawniony jest do tylko jednej kopii oprogramowania.

Aktualizacja: 28 października 2008 07:24

Aktualnie na witrynie widoczna jest tylko prosta strona główna i odsyłacze do plików do pobrania.

Gry w Linuksie bez problemu - tylko 28.10 CrossOver Mac, Games lub Linux za darmo!

Tak jak wspominaliśmy, aplikacje z pakietu CrossOver dostępne są w wersjach testowych. Mogą je aktywować zarejestrowani użytkownicy korzystając z otrzymanego numeru seryjnego, gdy tylko witryna wróci do normalnej pracy.

Kody przestaną być rozdawane o 23:59 (jutro o 5:59 czasu polskiego), natomiast aktywacji będzie można dokonać przez dodatkowe 48 godzin.

W Internecie pojawiają się już pierwsze narzekania, że CodeWeavers nie spełniło obietnicy. W komunikacie prasowym przedstawiciele firmy mówili co prawda wyraźnie o kodzie rejestracyjnym, ale nie pojawiła się wzmianka o konieczności wcześniejszego posiadania konta na witrynie.