Gry w przeglądarce

Z pomocą przeglądarki internetowej można retuszować zdjęcia, oglądać pełnometrażowe filmy, słuchać muzyki, korzystać z pełnowartościowego pakietu biurowego, a nawet zwiedzać zabytki na całym świecie. W Internecie dostępne są również wciągające gry, których dostęp wymaga jedynie wprowadzenia odpowiedniego adresu w przeglądarkę.


Rozwój technologii tworzenia witryn internetowych daje użytkownikom coraz większe możliwości - w Sieci dostępnych jest niezliczona ilość narzędzi, a każdego dnia można usłyszeć o premierze nowych, niedostępnych wcześniej usług. Przeglądarką internetowe eliminują powoli ale konsekwentnie konieczność posiadania wielu aplikacji - odtwarzacza multimediów, pakietu biurowego, programu graficznego czy nawet dużego dysku twardego.

W Sieci znaleźć można także szeroką gamę rozrywki dla graczy - już od dłuższego czasu rozgrywka przez przeglądarkę nie musi ograniczać się do uruchomienia prostej gry we Flashu. Obecnie w Internecie można znaleźć rozbudowane strategie, czy gry zręcznościowe, w których w szranki stają setki tysięcy internautów. Postanowiliśmy przyjrzeć się pięciu grom dostępnym w oknie przeglądarki, które zyskały sobie szczególną sympatię polskich internautów.

Travian

Travian

Travian

Jedną z najpopularniejszych gier wśród polskich internautów jest Travian, z której aktywnie korzysta ponad 70 tysięcy użytkowników. W chwili pisania artykułu do dyspozycji graczy było dziesięć serwerów, z których każdy posiadał kilkanaście do kilkudziesięciu użytkowników. Regularnie otwierane są nowe światy, które dają szansę zaczynania z innymi graczami od zera - rozgrywka kończy się wraz z osiągnięciem przez jedną z osób biorących udział w rozgrywce wyznaczonego przez programistów celu, czyli po wybudowaniu tzw. Cudu Świata.

W grze Travian użytkownik wciela się w rolę wodza osady zamieszkiwanej przez przedstawicieli jednej z trzech kultur - Rzymian, German lub Galów. Każda z nacji ma wady i zalety - np. Rzymianie posiadają doskonałe umiejętności budownicze, zaś Germanie sieją postrach na polu bitwy. Rolą gracza jest podejmowanie kroków, mających na celu osiągnięcie ekonomicznego i militarnego sukcesu - maksymalnej rozbudowy osady, a następnie pobicia innych graczy.

Gra jest bardzo rozbudowana - do dyspozycji gracza, niezależnie od wybranej kultury, jest kilkadziesiąt rodzajów budynków oraz jednostek wojskowych. Jej dużym plusem jest też prosta obsługa - nie potrzeba dużo czasu, by nauczyć się zarządzania swoją wioską. Jednak żeby osiągnąć sukces, trzeba rozbudowanego zmysłu taktycznego i sporo wolnego czasu.

Ladnok

Ladnok

Ladnok

W Ladnok gracz wciela się w wojownika, któremu przyjdzie brać udział w wyprawach do zapuszczonych lochów, wykonywania zadań zleconych przez niezależne postaci oraz walki z jednym z prawie 150 tysięcy innych graczy z Polski.

Gra pozbawiona jest animacji czy wyszukanych elementów graficznych. Mimo to jest bardzo wciągająca i zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Interfejs gry jest prosty i już w kilka minut po zalogowaniu można rozpocząć rozgrywkę w pełnym tego słowa znaczeniu. Warto jednak wstrzymać się z atakowaniem innych graczy i wykonywaniem trudnych zadań, bo łatwo zginąć, co jest równoznaczne z utratą części złota oraz zdobytego doświadczenia.

Rozwój postaci gracza odbywa się poprzez wykonywanie powierzonych postaci zadań, przechodzenie przez kolejne zwycięskie walki, a także zdobywaniu złota. Realizację tego ostatniego zadania można oprzeć na wysyłce do 25 osób dziennie specjalnego odnośnika - dzięki kliknięciom odbiorców gracz otrzyma dodatkową walutę.

Menelgame

Menelgame

Menelgame

Wywodząca się z Niemiec gra Menelgame dzięki udanej lokalizacji bardzo szybko pozyskuje nowych użytkowników w Polsce. Gracz wciela się w kolokwialnego "menela" zamieszkującego warszawskie ulice. Do gry przyłączyło się do tej pory prawie pół miliona użytkowników, którzy - jak dumnie wskazują producenci Menelgame - wypili w grze ponad dwa miliony litrów wódki oraz prawie 45 milionów piw.

Gra ma prosty interfejs, który klimatem nawiązuje do tematyki gry - na wielu podstronach można znaleźć zdjęcia pogniecionych puszek, osób nadużywających alkoholu z papierosem w ustach, czy karaluchów i kubeczków do zbierania datków.

Rolą gracza, podobnie jak w Ladnok, jest rozwój postaci - może tego dokonać, wykonując pewne akcje, dające zarówno pieniądze, jak i punkty doświadczenia, ale także wysyłać znajomym odnośnik, po kliknięciu na którym przekażą oni wirtualny datek tytułowemu "menelowi". Gra jest wciągająca i daje duże możliwości rozwoju postaci - można kształcić go na przestępcę, muzyka czy zawodowego zbieracza puszek.

Plemiona

Plemiona

Plemiona

Gra Plemiona to kolejna propozycja, w której gracz wciela się w przywódcę wioski - tym razem fabuła rozgrywki osadzona jest w średniowieczu. W świecie Plemion zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy użytkowników, którzy często rozwijają jednocześnie kilkanaście wiosek.

Jest to gra typowo ekonomiczno-strategiczna. Sukces można osiągnąć jedynie dobrze planując rozwój zarządzanej wioski, nawiązując korzystne sojusze, a także podbijając cenne osady.

Plemiona mają skomplikowany w obsłudze interfejs. Potrzeba dość sporo czasu, aby nauczyć się wyglądu wielu kluczowych do zarządzania plemieniem budynków, a wykorzystanie animowanych grafik, pomimo atrakcyjnego wyglądu, jedynie przeszkadza w rozgrywce.

Ikariam

Ikariam

Ikariam

Gra Ikariam przypomina opisane wcześniej Plemiona. Gracz wciela się w wodza rzymskiego miasta - musi dbać o jego status ekonomiczny, rozwój wojska i nauki, a także prowadzić działania dyplomatyczne. Podobnie jak w innych grach ekonomicznych sukces zależy od skutecznego zaplanowania rozwoju swojego ludu, a także podboju słabszych graczy.

Graficznie Ikariam prezentuje się doskonale - interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze, a każdy element gry został szczegółowo zaplanowany i wykonany. Do dyspozycji gracza jest kilkanaście jednostek wojskowych oraz budowli, ale do osiągnięcia sukcesu ważne jest nawiązywanie współpracy z innymi graczami - konieczny jest handel surowcami, a także wspólne budowanie specjalnych budowli.