Gry webowe i rozwiązania do gier w chmurze

Elektroniczna rozrywka zmienia się w ostatnich latach. Za sprawą cyfrowej dystrybucji gier w platformach, takich jak Steam, pudełkowe wersje coraz częściej zastępuje plik na koncie gracza w serwisie internetowym. Jeszcze większą rewolucję zapowiada chmura, która umożliwi granie w najnowszy tytuły gier... nawet bez peceta.

Twórcy platformy na tegorocznych targach E3 uruchomili aplikację OnLive na iPadzie. Zaprezentowali też joypad i firmową przystawkę do telewizorów, która umożliwi zabawę nawet bez komputera czy tabletu pod ręką.

Polecamy:

  • GameStar - codzienne źródło informacji o najświeższych doniesieniach ze świata gier. W serwisie znajdziesz mnóstwo zapowiedzi i recenzji najnowszych produkcji, flashowe gry, galerie screenshotów i potężny dział download.
Rozwiązania do gier: OnLive jest niezwykłą platformą do gier typu wideo na żądanie. Do zabawy wystarczy telewizor z tanią przystawką lub komputer nawet o małej mocy obliczeniowej.

Wymaganiami sprzętowymi nie musisz się przejmować, bo gra odbywa się na zdalnym serwerze, a zrenderowana treść dociera do twojego komputera z pomocą łącza internetowego. Aby w pełni cieszyć się z tych możliwości, potrzebne jest szybkie łącze (co najmniej 5 Mbit/s) przy sygnale HD. Nie ma natomiast ograniczeń co do systemu operacyjnego i tak w popularne pecetowe tytuły, jak Assasins Creed 2 czy Homefront zagrasz również na Macu lub przed telewizorem. Podstawową wadą tego rozwiązania jest wysoki ping (słow. czas reakcji zwrotnej dla komputera w sieci), który znacznie utrudnia zabawę.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [05.06.2023]

Starsze gry w oknie przeglądarki: Jednym z częstych problemów użytkowników Windows 7 jest fakt, że nie mogą pograć w klasyczne 8-bitówki czy też nowsze gry, które z powodzeniem działają w systemie operacyjnym XP.

Dzięki cloud computing i możliwości umieszczenia gier w języku JS, mogą oni wrócić do swoich ulubionych produkcji w oknie używanej przeglądarki. Przykładem takiej strony jest DOSdose, gdzie bez instalacji dodatkowego oprogramowania pograsz choćby w Prince of Persia, Lemmings, Indiana Jones i dziesiątki gier dla platform, takich jak: DOS, C64, SNES i Nintendo.

Podobnych stron jest zresztą więcej. Pod adresem Sarien.net możesz pograć w klasyczne tytuły firmy Sierra, czyli najbardziej znanego producenta przygodówek. Są wśród nich Space Quest, Larry czy Gold Rush!.

Dla miłośników FPS-ów chmura oferuje m.in. Quake Live, czyli uruchamianego w przeglądarce następcę gry Quake III Arena.

-----

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: