Gry wyklęte. Produkcje, które zostały zakazane przez prawo

Gry już na dobre zadomowiły się w świadomości społeczeństwa na całym świecie. Nie brakuje jednak w historii przypadków produkcji, które zostały oficjalnie zakazane przez prawo.

fot. MohamedHassan(Pixabay)/Damian Kubik

Gry wideo są gałęzią rozrywki, która od początku swojego istnienia nie miała łatwo. Od kiedy tylko pojawiły się w szerszej świadomości społeczeństwa były oskarżane o propagowanie przemocy, nienawiści a nawet satanizm. W historii dochodziło do zakazywania sprzedaży poszczególnych tytułów w konkretnych krajach. Najczęściej były to powody religijne, polityczne oraz społeczne. W tym tekście zebraliśmy najciekawsze przypadki gier, które trafiły na tzw. czarną listę w niektórych krajach.

Gwint

Jako ciekawostkę możemy przytoczyć przypadek chińskiej wersji wiedźmińskiego Gwinta. Jak wiadomo, władze Państwa Środka niezbyt przepadają za przemocą oraz epatowaniem nagością w grach. Wiele produkcji z tego powodu jest zakazywanych w tym kraju. Jako, że ten rynek jest niezwykle opłacalny dla wydawców, bardzo często możemy się spotkać ze specjalnymi, ocenzurowanymi wersjami gier, które trafiają do Chin. Tak samo jest w przypadku Gwinta. W sieci pojawiło się bardzo ciekawe nagranie, które pokazuje różnice pomiędzy standardową i ocenzurowaną edycją. Możemy na nim zobaczyć m.in. wymazaną krew, brak jakiejkolwiek nagości oraz... łyżkę zamiast miecza.

Zobacz również:

  • Jak szybko levelować w Diablo 2 Resurrected

Grand Theft Auto

GTA zostało zakazane m.in. w Arabii Saudyjskiej (fot. Rockstar)

GTA zostało zakazane m.in. w Arabii Saudyjskiej (fot. Rockstar)

GTA to seria, która wywołała na świecie chyba najwięcej kontrowersji. W wielu krajach produkcja Rockstara została zakazana, zanim jeszcze pojawiła się w sklepach. W związku z przemocą oraz treściami erotycznymi GTA zostało zakazane przez władze Arabii Saudyjskiej. Podobna sytuacja miała miejsce w Korei Południowej. Po pewnym czasie zakaz w tym państwie został cofnięty.

Po głośnym zabójstwie taksówkarza w Tajlandii przez nastolatka, który rzekomo wzorował się na scenach z gry, GTA zostało zbanowane w tym kraju. Nie dotyczy to GTA V w wersji na komputery osobiste.

Hearts of Iron

Gra Hearts of Iron została zbanowana w Chinach (fot. Paradox)

Gra Hearts of Iron została zbanowana w Chinach (fot. Paradox)

Mogłoby się wydawać, że strategiczne gry wojenne nie będą wywoływały zbyt wielkich kontrowersji. Trochę inaczej sprawa ma się z Hearts of Iron. Produkcja studia Paradox została zakazana w Chinach. Powodem było przedstawienie Mandżurii i Tybetu jako Państw niezależnych. Dodatkowo, Tajwan był ukazywany jako terytorium pod kontrolą Japonii.

Postal

Postal został zakazany w kilku krajach. Gracze z Australii, Szwecji oraz Nowej Zelandii nie mieli okazji legalnie zagrać w tę produkcję. Powodem była wszechobecna przemoc, sadyzm oraz podteksty seksualne. Widocznie przedstawicielom tych Państw nie spodobało się wykorzystywanie kota jako tłumika na broń. W Nowej Zelandii gra w Postal jest karana. Ciekawe, jak wygląda egzekwowanie tych przepisów.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

fot. CD Projekt RED

fot. CD Projekt RED

Zakazy nie ominęły także naszego rodzimego Wiedźmina. Trzecia część przygód Geralta została zakazana w Arabii Saudyjskiej. Powód? Treści erotyczne znajdujące się w grze. Fakt, tych u REDów nie brakuje.

God of War

Gry wyklęte. Produkcje, które zostały zakazane przez prawo

Gracze pochodzący z Arabii Saudyjskiej nie mają łatwego życia. Tamtejsze władze zakazały także dystrybucji gry God of War. Powodem takiej decyzji było uderzenie w wartości religijne. Saudyjczykom nie spodobało się to, że w tytule gry widnieje słowo "Bóg". Dodatkowym elementem było epatowanie nagością. Dopiero najnowsza część przygód Kratosa pojawiła się legalnie w tym kraju.

Fallout 3

fot. Bethesda

fot. Bethesda

Fallout 3 spotkał się ze sporymi problemami na terenie Japonii. Wszystko za sprawą zadania pobocznego, w którym mogliśmy wysadzić w powietrze miasto przy użyciu bomby jądrowej. Drugą przyczyną bana było nazwanie jednej z broni "Fat Man". Tak samo nazywała się bomba, która zniszczyła Nagasaki w trakcie II WŚ. Ostatecznie nazwa została zmieniona a quest zniknął z gry.

Mass Effect i Dragon Age

fot. BioWare

fot. BioWare

Mass Effect i Dragon Age, dwie popularne serie od Bioware zostały zbanowane na terytorium Singapuru. W przypadku tych produkcji nie chodzi o przemoc, nagość ani wulgarny język. Władzom nie spodobała się możliwość romansowania w grze z postaciami tej samej płci. Na szczęście niedługo później zakazy zostały zniesione i gracze z tego kraju mogli cieszyć się wspaniałymi historiami.

Wolfenstein i niemieckie prawo

fot. GOG

fot. GOG

Nasi zachodni sąsiedzi przejawiają wyjątkowo niską tolerancję w stosunku do używania symboli kojarzących się z III Rzeszą. Wiele problemów w Niemczech miały gry z serii Wolfenstein. Swastyki, których w tej produkcji nie brakuje musiały zostać usunięte. Podobnie było z wizerunkiem Hitlera. Co ciekawe, nawet słowo nazizm nie mogło się pojawić i w niemieckim wydaniu zostało zastąpione zwrotem "reżim".

Niemcy brzydzą się także przemocą w grach. Często zdarzało się, że kolor krwi był zmieniany, np. na zielony.

Zobacz także: Assassin's Creed Infinity - premiera, rozgrywka, fabuła. Wszystko, co wiemy