Gumpert - pierwszy na świecie elektryczny super samochód z ogniwami paliwowymi na metanol

Pomysłowość inżynierów nie zna granic. Gumpert udowadnia, że auto może być ekologiczne, a jednocześnie przyśpieszać do 100 km/h w ciągu 2,5 sekundy.

Rok po pokazaniu pierwszego koncepcyjnego samochodu na salonie motoryzacyjnym w Genewie firma Gumpert Aiways rozpoczyna produkcję pierwszej partii super samochodu Nathaile. Pojazd wykorzystuje bardzo niekonwencjonalne źródło napędu.

Gumpert - pierwszy na świecie elektryczny super samochód z ogniwami paliwowymi na metanol

Producent zamiast napędu elektrycznego lub hybrydowego zdecydował się na wykorzystanie silników elektrycznych, które zasilane są za pomocą ogniw paliwowych na metanol. Rozwiązanie to pozwala uzyskać w pełni zadowalający zasięg 805 km przy jednoczesnym zachowaniu krótkiego czasu tankowania. Zasięg możemy odnowić już po 3 minutach postoju. Samochód posiada również bardziej, niż zadowalające osiągu. Nathaile przyśpiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,5 sekundy.

Zobacz również:

  • Jedno słowo Muska i Bitcoin wystrzelił w górę. Ile jest wart obecnie?

Po zaprezentowaniu pierwszego auta typu concept car zastanawialiśmy się, jak metanolowe ogniwo paliwowe o niewielkiej pojemności ma zasilić aż 600 kW silnik elektryczny. Podczas ewolucji projektu zwiększono pojemność ogniw przy jednoczesnej redukcji mocy silnika. Działania te umożliwiły osiągnięcie kompromisu.

Finalna wersja pojazdu posiada silnik elektryczny o mocy 400 kW (536 KM) oraz ogniwo paliwowe na metanol o pojemności 15 kW. Pomiędzy silnikiem, a źródłem napędu znajduje się dodatkowy akumulator, który dostarcza energię w momencie gwałtownego przyśpieszania. Akumulator ten jest ładowany z ogniwa paliwowego podczas spokojnej jazdy oraz za pomocą rekuperacji.

Silnik elektryczny o mocy 536 KM w połączeniu z napędem na cztery koła zapewnia rewelacyjne osiągi. Prędkość maksymalna wynosi 300 km/h i wymaga naładowanego akumulatora pomostowego. Gdy ulegnie on rozładowaniu prędkość maksymalna spada do 120 km/h, które pozwolą spokojnie poruszać się drogami wszystkich kategorii.

Tankowanie 65 litrowego zbiornika metanolu zajmuje zaledwie 3 minuty - tyle samo, ile tankowanie nowoczesnego samochodu z silnikiem spalinowym.

Producent rozpoczął zbieranie rezerwacji na pojazd. Dostawa pierwszych egzemplarzy rozpocznie się w przyszłym roku. Cena to 407500 Euro. Firma planuje produkcję niskoseryjną do 500 egzemplarzy.

Sprawdź, ile kosztuje wysokiej jakości wideorejestrator.

Źródło: newatlas.com