Gutsy Gibbon - Tribe 4

Wczoraj pojawiło się już czwarte wydanie testowe alpha jednej z najpopularniejszych dystrybucji GNU/Linux na świecie. Mowa oczywiście o Ubuntu 7.10 Guntsy Gibbon, którego premiera będzie jednym z największych wydarzeń w świecie open source od czasu ukazania się Feisty Fawn.

Tracker Search Tool

Tracker Search Tool

Przed ukazaniem się wydania Beta Gutsy Gibbon czekają nas jeszcze dwie wersje Tribe 5 i 6 (Alpha 5 i 6). Ponieważ projekt Ubuntu zawsze zmierzał w stronę dostosowania systemu Linux do potrzeb zarówno profesjonalisty, jak i początkującego użytkownika, zmiany wprowadzane w edycji 7.10 dotyczą przede wszystkim funkcjonalności całego systemu. Tribe 4 zawiera środowisko graficzne Gnome 2.19.6. Tym razem dodano praktyczną wyszukiwarkę plików o nazwie Tracker oraz dopracowano system szybkiej zmiany użytkownika. Pojawił się również nowy panel nawigacyjny oraz grafika przy wyłączaniu systemu. Dodatkowo, Gutsy Gibbon posiada już domyślnie zainstalowany pakiet biurowy OpenOffice.org 2.3.

Równolegle z rozwojem systemu Ubuntu, trwają pracy nad pokrewnymi projektami Kubuntu oraz Xubuntu. Kubuntu tym razem został wyposażony w środowisko KDE 4 Beta 1 i to wokół tej zmiany koncentrują się twórcy dystrybucji. Zaktualizowano również KMail i GPG oraz kilka innych aplikacji. W przypadku Xubuntu zmieniło się najmniej. Zmodernizowano szatę graficzną oraz dodano Ebox, narzędzie do kontroli sieci.

Terminy najbliższych wydań testowych oraz premiery wyglądają następująco:

-23 sierpnia - Tribe CD 5

-6 września - Tribe CD 6

-27 września - wersja beta

-11 października - Release Candidate

-18 października - wersja finalna

Więcej informacji mozna odnaleźć na stronie domowej projektu Ubuntu.

Pobierz Ubuntu 7.10 Tribe 4:

-desktop

-server

Pobierz Kubuntu 7.10 Tribe 4:

Pobierz Edubuntu 7.10 Tribe 4:

Pobierz Xubuntu 7.10 Tribe 4:

(obrazy płyt dla maszyn 64-bitowych są również dostępne w nszym dziale download)