Gwałtowny rozwój sieci 5G - już 30 miast z nowymi nadajnikami

Amerykański operator Verizon realizuje swój ambitny plan. Sieć 5G dostępna jest w 31 miastach na terenie USA.

Rok 2019 z pewnością możemy nazwać rokiem sieci 5G. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń z obsługą sieci nowej generacji (główne smartfonów i routerów), a infrastruktura sieciowa rozwija się zgodnie z planem. Niestety mimo, iż o sieci 5G jest głośno w rzeczywistości mało kto może obecnie skorzystać z jej dobrodziejstw.

Gwałtowny rozwój sieci 5G - już 30 miast z nowymi nadajnikami

Źródło: verizon.com

W Polsce testy sieci 5G przeprowadzane były przez sieć Play na terenie Torunia. W chwili obecnej w naszym kraju nie działa na stałe żaden nadajnik 5G pomimo tego, że w sprzedaży są już urządzenia z obsługą 5G. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych. Na tamtejszym rynku w rozwój sieci 5G zaangażowała się głównie sieć Verizon, która postawiła sobie ambitne zadanie pokrycia 30 miast zasięgiem sieci 5G do końca 2019 roku.

Wczoraj poinformowano o udostępnieniu nadajników sieci 5G w dodatkowych trzech miastach - Columbus, Cleveland oraz Hampton Roads. Obecnie sieć 5G operatora Verizon obejmuje swoim zasięgiem 31 miast.

Niestety, jak to w przypadku nowych technologii bywa również i tym razem nie wszystko działa tak, jak mogłoby się wydawać. Sieć 5G dostępna jest w różnych miastach o sporym zróżnicowaniu, ale nadajniki 5G rozlokowane są w okół najbardziej znanych i popularnych punktów. Przykładowo w Columbus użytkownicy posiadający kompatybilne urządzenie będą mogli skorzystać z dobrodziejstw sieci 5G wokół budynków kampusu Ohio State University oraz na lotnisku John Gleen Columbus. Operator chwali się, że lotnisko w Columbus jest pierwszym amerykańskim portem lotniczym objętym zasięgiem sieci 5G.

Verizon, aby wykorzystać pełen potencjał sieci 5G początkowo montuje nadajniki nowej generacji w popularnych i uczęszczanych miejscach. Na pełne pokrycie zasięgiem całych miast będziemy musieli jeszcze nieco zaczekać.

Źródło: techspot.com