Gwiazdkowe prezenty


Pamięci RAM

Pamięci RAM nigdy nie za wiele. Wiemy o tym od dawna. Na szczęście moduły RAM są na tyle tanie, że mogą stanowić przedmiot często kupowany jako prezent gwiazdkowy. Zielona kostka nie jest może szczytem wyrafinowania jeśli chodzi o pomysłowość obdarowującego jednak choćby kolorystycznie nawiązuje do tradycji świątecznej :) (choinkowy kolor). Jest to prezent ze wszechmiar praktyczny, którego przydatność można odczuć zaraz po włożeniu modułu RAM do slotu pamięci na płycie głównej. Aktualnie najpopularniejszym rodzajem RAM-u są moduły DDR333. Nie zawsze ich zakup jest uzasadniony ze względów użytkowych. Jeśli procesor który posiadasz pracuje np. z szyną systemową 133 MHz to zakup szybszych modułów nie poprawi jego wydajności. Całkowicie wystarczające okażą się pamięci DDR266. Wszystko zależy więc od konkretnej konfiguracji sprzętowej.

Pamięci w ostatnich tygodniach dość wyraźnie potaniały. Ceny trzymają jednak moduły DDR266, które kosztują odpowiednio (za moduły 128, 256 i 512 MB) - ok 105, 200 i 400 zł.

Zanotowaliśmy jednak obniżki cen pamięci DDR333:

DDR333 128 MB - ok 90 zł (taniej o ok 19 %)

DDR333 256 MB - ok 160 zł (taniej o ok 16 %)

DDR333 512 MB - ok 340 zł (taniej o ok 6,5 %)

Miłą świąteczną niespodzianką są taniejące pamięci o wyższych częstotliwościach pracy. DDR 400 kupimy już za ok 170 zł (256 MB) i ok 340 zł (512 MB). Dla wyczynowców przeznaczone są moduły DDR433 sprzedawane w cenie ok 345 zł (poprzednio ok 400 zł). Znaleźliśmy w tej cenie pamięci HyperX Kingstona wyposażone w solidne radiatory odprowadzające ciepło z silnie nagrzewających się modułów.

Typy prezentów gwiazdkowych:

Naszym typem na prezent gwiazdkowy są moduły DDR333 o pojemności 256 MB. Jeśli posiadasz płytę główną obsługującą RAM w trybie dwukanałowym to koniecznie dokonaj zakupu 2 modułów 256 MB, zamiast jednego 512 MB. Pamiętaj jednak aby pamięci te były jednakowej firmy, a co więcej należały do tej samej serii. W innym przypadku mogą nie pracować poprawnie. Warto porozumieć się ze sprzedawcą odnośnie ewentualnej wymiany pamięci w razie jej niepoprawnej pracy.

Karty graficzne

W ostatnim roku producenci procesorów graficznych zafundowali nam istny tor przeszkód i kurs szybkiego zapamiętywania. Wymyślono tyle odmian procesorów, że można by nimi przystroić sporych rozmiarów choinkę (taka powinna stać chyba w redakcji PCWK :). Kupić kartę, która spełni nasze oczekiwania i nie ogołoci nas do cna z gotówki nie jest prosto. Przeszkodą są także nieczytelne symbole procesorów, które często nadawane są wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi. Przed przystąpieniem do zakupów warto więc solidnie przygotować się merytorycznie, wertując różnego rodzaju testy i specyfikacje.

Rozważając zakup karty pod choinkę mamy do wyboru właściwie produkty bazujące na układach dwóch głównych graczy na rynku: ATI i NVidii. Obie firmy mają w swych katalogach produktu mniej i bardziej udane, nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedne procesory są zdecydowanie lepsze od drugich. Wiadomo jednak, że karty są coraz droższe, a wydajnych modeli w rozsądnych cenach jest znacznie mniej niż jeszcze rok, dwa lata temu.

Dla graczy dobrym wyborem będzie zakup karty z procesorem ATI Radeon 9600, 9600 PRO lub 9600 XT. Kolejność jaką podaliśmy odpowiada ich wzrostowi wydajności. Radeon 9600 wystarczy do płynnego odtwarzania grafiki w wysokiej rozdzielczości nawet w najnowszych grach. Wszystkie układy przez nas wymienione są w pełni zgodne z DirectX 9, a wiec oszałamiające efekty, które zafundują nam zapewne przyszłoroczne gry, będą mogły być przez nas uruchomione. Radeon 9600 kosztuje od ok 510 zł. Wersja PRO jest o ok 180 zł droższa. Najdroższy jest model XT, który naszym zdaniem cechuje zdecydowanie słabszy stosunek wydajności do ceny.

Ciekawym pomysłem może być zakup karty z procesorem Radeon 9800 SE. Wersja ta ma programowo zablokowaną połowę potoków renderingu. Po dokonaniu odpowiedniej modyfikacji wąskie gardło może zostać odblokowane i za cenę ok 820 zł możemy stać się posiadaczami karty o osiągach zbliżonych do wersji 9800 PRO oferowanej w cenie ok 1700 zł. Trzeba jedynie pamiętać, że przeróbka nie sprawdza się w 100 % przypadków. Nieudane operacje związane z przeróbką należą jednak do rzadkości.

Kto nie ma duszy majsterkowicza, a pieniędzy mu nie brakuje, nie musi kombinować. Może nabyć topowy model z Radeonem 9800 XT za ok 2400 zł, lub oferowany w podobnej cenie produkt z układem NVidia GeForce FX 5950 Ultra. Niewiele mniej, bo tylko 200 zł, kosztuje wersja FX5900 Ultra. Nowością na rynku są karty FX 5700 sprzedawane za cenę ok 850 zł. Oferują dobre osiągi i nowoczesne rozwiązania tak więc warto się zastanowić nad ich zakupem. Ekonomicznym kompromisem pomiędzy ceną, a wydajnością będzie FX 5600 za ok 540 zł. Karty te potaniały ostatnio o ok 7 % i stały się bardziej atrakcyjne w stosunku do swoich konkurentów z procesorami ATI.

Typy prezentów gwiazdkowych:

Dla odważnych - Radeon 9800 SE, którego przerabiamy na wersję 9800. Oszczędność ok 900 zł. Dla większości graczy - karta z Radeonem serii 9600, bądź też któryś z modeli GeForce FX 5600.