Gwiazdkowe prezenty


Płyty główne

Płyty główne możemy podzielić z grubsza na modele dla procesorów AMD i Intela. Dla AMD współpracującego z procesorem Athlon XP wybór jest stosunkowo prosty. Najlepsze są modele bazujące na chipsecie NVidia nForce2 Ultra 400. Jeśli procesor nie będzie pracował z szyną 400 MHz, to wystarczy "zwykły" chipset nForce2 (bez Ultra w nazwie). Ultra 400 gwarantuje stabilność platformy podczas pracy z pamięciami i FSB 400 MHz. Dobre i niedrogie płyty z tymi chipsetami dostaniemy od takich firm jak MSI, Soltek oraz Epox. Nieco droższe ale bardzo udane będą produkty Gigabyte, Asusa czy Chaintecha. Jeśli traficie na okazję cenową to można rozważyć zakup płyty z chipsetem VIA KT600. Jest on prawie tak wydajny jak nForce2, a może pozwolić Wam zaoszczędzić trochę grosza.

Dla procesorów Intela optymalnym wyborem będą płyty na chipsecie I865P. Gwarantują bardzo dobre osiągi, dużą stabilność i nowoczesne rozwiązania.

Typy prezentów gwiazdkowych:

Dla AMD - płyta na chipsecie nForce2 Ultra 400 lub VIA KT600. Dla Intela z P4 - płyta z chipsetem i865P. Ci, którzy w przyszłości myślą o kupnie następcy P4 - Prescotta powinni dobrze zastanowić się nad wyborem płyty. Musi mieć ona bardzo mocne zasilanie, gwarantujące stabilność platformy. Ostatnio takie modele przygotował m.in. Gigabyte.

Nagrywarki DVD

Nagrywarka CD-RW to już prezent wątpliwej wartości. Co prawda są one bardzo tanie (można je kupić już za ok 150 zł), jednak wciąż powiększające się na naszych dyskach zasoby danych wymuszają korzystanie z pojemniejszych nośników. Takimi są płyty DVD, które mieszczą zwykle 4,7 GB danych. Dotychczas nagrywarki DVD były abstrakcyjnie drogie. Teraz sytuacja ta zmienia się dynamicznie. Dobrą nagrywarkę DVD firmy AOpen kupimy już za ok 500 zł. Jest to model zapisujący krążki standardów DVD+R/+RW. Oczywiście możliwe jest także nagranie tradycyjnych płyt CD-R/-RW. Dla tych, który nie chcą decydować się na konkretny format, propozycją godną rozważenia jest np. NEC obsługujący nośniki DVD+R/+RW oraz DVD-R/-RW. Cena takiego urządzenia to ok 650 zł. W podobnych cenach można nabyć napędy takich firm jak LiteOn (za 770 zł kupimy wypalarkę tej firmy pracującą z prędkością 8x!), Toshiba czy LG.

Typy prezentów gwiazdkowych:

Wypalarka AOpen. Cena 500 zł nie jest wygórowana, a wygoda korzystania z nośników o dużej pojemności nieporównywalnie większa niż z krążków CD.