Gwiazdy skanowania


Epson Expression 1600 Pro

Gwiazdy skanowania

Epson Expression 1600 Pro

W porównaniu z większością urządzeń w tym teście, Expression 1600 Pro jest mały i lekki, ale ma dziwną przystawkę do slajdów na górze. Przystawka ma małą szczelinę, w której można umieścić dołączony biały, plastykowy arkusz, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie do skanowania materiałów refleksyjnych. W pracy urządzenie jest bardzo ciche i wyjątkowo szybkie.

W przypadku skanowania materiałów transparentnych jest używana specjalna ramka, która zwiększa rozmiary oryginału o kilka milimetrów. Na szczęście ten problem można rozwiązać poprzez wybór specjalnej opcji w programie skanującym. Wyniki testów skanów z materiałów przezroczystych, podobnie jak w przypadku normalnych materiałów, są wysokie, ale nie ma porównania z jakością pre-press.

Expression 1600 Pro jest dobrym wyborem dla średnio zaawansowanego użytkownika lub freelancera, który musi racjonalnie gospodarować własnymi pieniędzmi. Żaden inny testowany skaner nie był wyposażony w port USB (oprócz portu SCSI) ani w przycisk do automatycznego uruchamiania skanowania, który jest przydatny na przykład przy automatycznym skanowaniu do OCR. Również zestaw oprogramowania będzie przydatny dla większości użytkowników, którym zależy na dobrej jakości skanowania oraz na funkcji OCR i kopiowaniu w kolorze.

Heildelberg Saphir HiRes

Gwiazdy skanowania

Heilderberg Saphir HiRes

Ciężki skaner Heidelberg HiRes zawiera płytę A4 w formacie landscape. Co ciekawe, głowica skanująca i lampa nie są ruchome - elementem ruchomym jest sama płyta, która przesuwa się powoli w lewą stronę, wysuwając się około 30 cm z obudowy.

Dzięki temu usunięto typowe wady klasycznych skanerów, związane z ciągłą regulacją optyki przy każdym skanowaniu. Nasze wyniki testów pokazują, że skany mają najlepszą jakość.

Wadą tego systemu jest brak możliwości skanowania grubych oryginałów - materiały muszą być na tyle cienkie, żeby zmieścić się w obudowie, gdyż w przeciwnym razie płyta mogłaby się zablokować. Utrudnia to również przygotowywanie procesów skanowania wsadowego. Na pewno jednak można użyć tego urządzenia do skanowania dużej ilości materiałów z jakością pre-press.

Gwiazdą całego zestawu jest oprogramowanie LinoColor Elite, które pozwala na skanowanie i poprawianie jakości zdjęć w przestrzeni kolorów LAB dzięki kilku sztuczkom. Łatwo nauczyć się podstaw pracy z tym programem, i choć dalsza nauka jest trudna, warto poświęcić jej sporo czasu.

Ten model skanera zostanie niedługo zastąpiony przez Linoscana 2650.

Heildelberg LinoScan 2400XL

Gwiazdy skanowania

Heilderberg LinoScan 2400XL

Jest to ogromny skaner A3, którego płyta ma format landscape. Mierzy około jednego metra, zajmie więc mnóstwo miejsca na biurku; dlatego warto zastananowić się nad jego lokalizacją. Duża kontrolka zasilania i działania jest umieszczona na górze, tak że łatwo sprawdzić stan skanera z dowolnego miejsca w biurze.

Poza układem podwójnej optyki służącym do zwiększania rozdzielczości skanera, nie ma żadnych podobieństw do Saphira HiRes. Linoscan F2400 XL jest bardziej uniwersalnym skanerem niż urządzeniem skanującym z jakością pre-press. Pomimo to wyniki testów robiły wrażenie, nawet w przypadku slajdów 35 mm. Na płycie skanera na pewno można umieścić dużo takich slajdów jednocześnie.

Chociaż utrudnione jest podnoszenie pokrywy na dużą wysokość (co może być przydatne przy skanowaniu grubych oryginałów), skaner madobry układ optyki, pozwalający na skanowanie różnego rodzaju materiałów i przedmiotów trójwymiarowych. Dzięki temu świetnie nadaje się do przechwytywania obrazów obiektów, a także zdjęć.

W zestawie znajduje się także LinoColor Elite, co umożliwia sterowanie urządzeniem i wprowadzanie wielu zmian do skanowanych materiałów.

Podobnie jak Saphir HiRes, Linoscan F2400 XL zostanie niedługo zastąpiony przez model Linoscan 2650, który, niestety, nie był dostępny do testów w momencie oddania artykułu do druku. Oba starsze urządzenia mogą być dostępne w ograniczonych ilościach u niektórych dystrybutorów.