Gwiazdy skanowania


Microtek ArtixScan 2500

Gwiazdy skanowania

Microtek ArtixScan 2500

Patrząc na specyfikację urządzenia wydaje się, że ArtixScan 2500 jest tym samym urządzeniem, co w przypadku Agfa DuoScan 2500. Jest to duży skaner A4 z dwoma płytami, gdzie materiały transparentne są ładowane od przodu urządzenia podobnie jak szuflada. Materiały refleksyjne są umieszczane w typowy sposób pod pokrywą na górze urządzenia. Zauważyliśmy również, że gumowe nóżki są zaprojektowane tak, aby zredukować drgania.

Skaner był obsługiwany przez znajomy, aczkolwiek potężny ScanWizardPro, ale najbardziej przydatny będzie dołączony SilverFast. Oba programy są łatwe do nauczenia i bardzo intuicyjne, ale SilverFast tworzy lepsze skany dzięki lepszym narzędziom do kontroli koloru i profilowania.

W tym programie są też dostępne wygodne funkcje pozwalające dokonać testów na małym fragmencie skanowanego materiału bez zmiany całości. Wywołanie funkcji SnapTrans powoduje automatyczne wyszukanie materiałów transparentnych na płycie, co znacznie przyśpiesza proces skanowania wsadowego.

Rezultaty testów były bardzo dobre i porównywalne z wynikami Agfy DuoScan T2500. Oceniliśmy jednak ArtixScan trochę wyżej, biorąc pod uwagę lepszy zestaw oprogramowania, zawierający również pełną wersję Adobe Photoshopa 5.5.

Microtek ArtixScan 2020

Gwiazdy skanowania

Microtek ArtiScan 2020

ArtixScan 2020 wygląda jak powiększony kuzyn modelu 2500. W środku jednak znajdują się dwie płyty umieszczone w formie landscape. Urządzenie ma także specjalne nóżki redukujące wibracje.

Tak jak w przypadku innych systemów z podwójną płytą, tutaj również materiały refleksyjne umieszcza się na szklanej płycie na wierzchu urządzenia, a materiały transparentne ładowane są do ramki, wsuwanej następnie do otworu z przodu skanera. Możliwe jest umieszczanie materiałów na jednej płycie w trakcie skanowania z drugiej płyty, co na pewno oszczędza czas.

Tak jak w przypadku pierwszego modelu ArtixScan oraz dwóch skanerów Agfy, pokrywa może być uniesiona na dużą wysokość, dzięki czemu możliwe jest skanowanie dużych materiałów, gdyż na płycie można umieścić praktycznie dowolny przedmiot.

W czasie pracy urządzenie jest bardzo ciche, choć wydaje z siebie dziwny odgłos przy przełączaniu się między płytami.

Do tego modelu Microtek również dołączył programy SilverFast i Photoshop oprócz własnego oprogramowania ScanWizard Pro. Dzięki temu skaner został lepiej oceniony niż inne urządzenia w podobnej cenie. Potężne oprogramowania, płyta A3 oraz wysoka rozdzielczość skanowania 2000 dpi sprawiają, że ArtixScan jest uniwersalnym urządzeniem do różnorodnych zastosowań, włączając w to pre-press.

Umax PowerLook 3000

Gwiazdy skanowania

Umax PowerLook 3000

Oprócz niebieskiej obudowy PowerLook 3000 wygląda podobnie jak Saphir HiRes firmy Heidelberg. Mechanizm obu skanerów jest identyczny, chociaż różnią się oprogramowaniem systemowym i skanującym. PowerLook to skaner A4 ze stałą optyką i ruchomą płytą szklaną, która wysuwa się poza samo urządzenie z lewej strony. Należy pamiętać o przygotowaniu dużej ilości miejsca w czasie montażu skanera. Oznacza to również, iż PowerLook 3000 ma te same ograniczenia co Saphir HiRes, a w szczególności brak możliwości skanowania grubych oryginałów.

Największą przewagą urządzenia jest przede wszystkim skanowanie materiałów transparentnych. Po odpowiednim ustawieniu materiałów wzdłuż ścieżki skanowania możliwe jest przełączenie ze standardowej rozdzielczości 1220 dpi na 3048 dpi. Dzięki temu PowerLook 3000 jest idealnym narzędziem do skanowania detali slajdów, które zostaną powiększone później do dużych rozmiarów w druku. Nie jest to na pewno skaner uniwersalny, ale do niektórych zadań jest niezastąpiony.

Umax PowerLook 2100XL

Gwiazdy skanowania

Umax PowerLook 2100XL

Umax reklamuje PowerLooka 2100XL jako uniwersalny skaner dla wszystkich. Musimy zgodzić się z tym stwierdzeniem, gdyż ten skaner A3 o dobrej jakości pozwala profesjonalistom na zrealizowanie wielu pomysłów. Urządzenie ma najniższą rozdzielczość spośród wszystkich testowanych skanerów, ale nie jest to przecież skaner do pre-pressu.

Pokrywa przystawki do materiałów transparentnych może być podniesiona wysoko, dzięki czemu możliwe jest skanowanie grubych oryginałów. Również szklana płyta jest czymś niezwykłym, gdyż pozwala na skanowanie materiałów transparentnych na całej powierzchni. Jedna z ramek umożliwia jednoczesne załadowanie nawet 32 slajdów 35-mm, co jest idealne przy dłuższym skanowaniu. Funkcja taka jest możliwa dzięki nowej technologii o nazwie Moving Mirror (ruchome lustro). Jest to po prostu lustro, łatwo widoczne pod szklaną płytą.

Tak jak PowerLook 3000, 2100XL jest sprzedawany z programem PhotoPerfect CMYK & RGB, który w połączeniu ze sterownikami MagicScan pozwala na uzyskiwanie skanów o bardzo wysokiej jakości. Osoby zainteresowane jakością pre-press powinny dokonać innego wyboru, ale dla wielu jest to atrakcyjny zestaw, głównie dzięki skanowaniu A3 i łatwości obsługi. Również cena jest relatywnie niska, dzięki czemu PowerLook 2100XL jest naszym wyborem dla kreatywnych twórców.