Gwiezdne biuro w natarciu

Sun Microsystems zdecydował się udostępnić kod źródłowy oprogramowania StarOffice. Wkrótce gotowy będzie także StarPortal - sieciowa wersja pakietu.

Sun Microsystems zapowiedział udostępnienie kodu źródłowego pakietu StarOffice, zgodnie z zasadami publicznej licencji GNU. Produkt firmy Sun, mający stanowić konkurencję oprogramowania Microsoft Office, jest już dostępny w wersjach do Windows, Linuksa, OS/2 i Solarisa. Marco Boerries, wiceprezydent firmy Sun, twierdzi, że pakiet StarOffice ma odegrać taką samą rolę na rynku oprogramowania biurowego, jaką odegrał Linux wśród systemów operacyjnych, czyli być alternatywny w stosunku do niepodzielnie panujących produktów Microsoftu.

Na koniec bieżącego lata firma Sun zapowiada uruchomienie programu StarPortal, dzięki któremu użytkownicy będą mieli sieciowy dostęp do aplikacji wchodzących w skład StarOffice. Według wcześniejszych zapewnień, StarPortal miał być dostępny dla użytkowników już w pierwszej połowie tego roku, jednak premierę przesunięto z powodu przedłużającej się testowej fazy projektu.

Internetowa wersja pakietu StarOffice ma być oferowana usługodawcom działającym jako Application Service Providers (ASP). Będą oni mogli instalować pakiet na swoich serwerach i pobierać opłaty za użytkowanie aplikacji. Produkt na swoich firmowych serwerach będą mogły instalować również przedsiębiorstwa, i używać oprogramowania StarOffice w firmowych sieciach lokalnych. Do używania programu wystarczy przeglądarka internetowa, Sun nie będzie pobierał żadnych opłat od użytkowników za swój produkt. Firma nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnym upublicznienia kodu internetowej wersji pakietu StarOffice.


Zobacz również