HD DVD bez blokady regionalnej?

W ubiegłym tygodniu w Japonii odbyła się konferencja DVD Forum Japan Conference 2005. Jedną z ciekawszych deklaracji, złożonych przez przedstawicieli branży IT podczas spotkania, była zapowiedź rzecznika firmy Toshiba, który poinformował, że płyty HD DVD z filmami najprawdopodobniej nie będą wyposażone w blokadę regionalną.

Podczas konferencji poinformowano o zakończeniu prac nad standardami HD DVD-ROM/-R/RW, hybrydowymi płytami HD DVD oraz nad specyfikacją ośmiocentymetrowych płyt HD DVD. Warto przypomnieć, ze hybrydowe płyty HD DVD będą połączeniem krążków HD DVD oraz DVD (nośniki będą dwuwarstwowe) - producenci płyt już zapowiadają, że ich produkcja będzie prosta i względnie tania. Spośród innowacji zaprezentowanych na DVD Forum Japan Conference 2005 warto również wymienić format roboczo nazwany HD DVD-RR (czyli HD DVD Re-Recordable) - który typowany jest na następcę popularnego dziś standardu DVD-RW.

Miłośników filmów z pewnością najbardziej zainteresuje jednak deklaracja rzecznika koncernu Toshiba, który zapowiedział, że płyty HD DVD z filmami najprawdopodobniej nie będą wyposażone w blokadę regionalną - oznacza to, że ten sam dysk będzie można odczytywać w każdym odtwarzaczu HD DVD na świecie.

Podczas konferencji poruszono również kwestię zakończeniu procesu standaryzacji płyt DVD-RW DL (czyli dwuwarstwowych płyt DVD wielokrotnego zapisu - zgodnie z planami, ma ona zostać zakończona jeszcze w tym roku) oraz ustalenia nowego standardu prędkości nagrywania płyt DVD-R DL (być może na początku 2006 r. pojawią się urządzenia, które umożliwią zapisywania takich płyt z prędkością 12x).


Zobacz również