HD DVD dla Xboksa - pierwsza prezentacja

Podczas ostatniego spotkania organizacji DVD Forum przedstawiciele Microsoftu po raz pierwszy pokazali publicznie zewnętrzny napęd HD DVD, przeznaczony dla konsoli Xbox 360. Urządzenie najprawdopodobniej pojawi się w sklepach pod koniec bieżącego roku. Jego zadaniem będzie umożliwienie posiadaczom konsoli oglądania filmów wydanych na krążkach HD DVD.

Microsoft po raz kolejny potwierdził, że nie jest planowane wydawanie gier na płytach HD DVD - zewnętrzny napęd będzie służył jedynie do odtwarzania filmów.

Z relacji uczestników pokazu wynika, że urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Podczas pokazu posłużyło ono do zaprezentowania fragmentów filmu "Upiór w operze" - przedstawiciel Microsoftu pokazał zarówno odtwarzanie filmu, jak i obsługę menu oraz opcji interaktywnych dostępnych na nośniki HD DVD. Zgromadzeni dowiedzieli się również, iż napęd jest tylko czytnikiem - za przetwarzanie materiału wideo i audio odpowiedzialny jest Xbox 360.

Przedstawiciel Microsoftu oświadczył, że urządzenie najprawdopodobniej pojawi się na rynku pod koniec bieżącego roku. Jego ceny nie podano - jednak z deklaracji koncernu wynika, że będzie to "jeden z najtańszych czytników HD DVD dostępnych na rynku".