HD DVD dla "pecetów"

Japońska firma Buffalo zaprezentowała swój pierwszy napęd HD DVD przeznaczony do montażu w obudowie komputera PC. Urządzenie o oznaczeniu HDV-ROM2.4FB umożliwia odtwarzanie filmów zapisanych zarówno na jedno - jak i dwuwarstwowymi nośnikach HD.

Nowy napęd Buffalo (HDV-ROM2.4FB), który przeznaczony jest do montażu w obudowie komputera PC, korzysta z interfejsu ATAPI i bazuje na napędzie Toshiby (model SD-H802A). Urządzenie jest kompatybilne z nośnikami HD DVD-ROM SL (15 GB) i HD DVD-ROM DL (30 GB), które potrafi odczytywać z maksymalną prędkością 2,4x.

HD DVD dla "pecetów"

Buffalo HDV-ROM2.4FB

Ponadto obsługuje zarówno jedno- jak i dwuwarstwowe płyty DVD oraz płyty DVD+/-RW (maksymalna prędkość odczytu - 5x), natomiast płyty CD-ROM, CD-R i CD-RW są odczytywane z maksymalną prędkością 15x. Niestety nie radzi sobie ono z krążkami DVD-RAM. Warto dodać, że prędkość 1x dla CD oznacza transfer 150 kB/s, dla DVD - 1350 kB/s a dla HD DVD - 4560 kB/s (czyli prędkość 2,4x oznacza 10944 kB/s).

Wraz z napędem otrzymujemy oprogramowanie PowerDVD HD DVD Edition dbające o bezproblemowe odtwarzanie filmów HD. Niestety osoby dysponujące słabym sprzętem nie będą mogły skorzystać z nowości, gdyż według producenta sprzęt z nią współpracujący powinien posiadać następujące parametry:

- Procesor Pentium D 3,2 GHz

- Karta graficzna Geforce 7600 GT lub ATI X1800 (z 256 MB pamięci)

- Wyjście DVI/HDMI z obsługą technologii zabezpieczeń HDCP.

Nowość została wyceniona przez producenta na 320 USD.