HD DVD i Blu-ray nie dla 32-bitowej Visty

Steve Riley, Microsoft Senior Program Manager, poinformował, że 32-bitowa wersja systemu Windows Vista nie będzie obsługiwała filmów zapisanych na płytach HD DVD i Blu-ray.

"Żadne treści o wysokiej rozdzielczości zapisane na nośnikach przyszłej generacji nie będą odtwarzane w systemie x32. Taką decyzję ludzie od Media Playera podjęli dlatego, że istnieje zbyt dużo sposobów na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do kodu jądra [co pozwoliłoby na przełamanie zabezpieczeń - red.]. Prosiły nas o to koncerny medialne mówiąc, że nie chcą, by istniała możliwość odtworzenia zawartości HD w systemie x32, ponieważ programy mające dostęp do jądra mogłyby obejść zabezpieczenia. Tak więc musieliśmy przychylić się do ich prośby" - stwierdził Riley.

Z nieoficjalnych informacji, podawanych m.in. przez serwis Boingboing.net, wynika jednak, że odtwarzania filmów na krążkach HD DVD i Blu-ray w 32-bitowym Windows Vista będzie możliwe - pod warunkiem, że użytkownik zainstaluje dodatkowe, obsługujące te stanadardy, oprogramowanie (np. WinDVD czy PowerDVD). Zapowiadane przez Microsoft obostrzenia będą bowiem dotyczyły jedynie odtwarzacza Windows Media Player, instalowanego wraz z systemem Vista.