HD DVD i Blu-ray - zabezpieczenia pokonane?

Haker znany pod pseudonimem Arnezami twierdzi, iż opracował metodę umożliwiającą łatwe uzyskanie klucza kryptograficznego wykorzystywanego do zabezpieczania filmów zapisanych na dyskach HD DVD oraz Blu-ray. Odkrycie to zdecydowanie ułatwi kopiowanie filmów zabezpieczonych systemem AACS... przynajmniej przez pewien czas.

Arnezami nie jest pierwszą osobą, która zdołała opracować metodą kopiowania zawartości płyt HD DVD opartą na przechwytywaniu klucza kryptograficznego - wcześniej zrobił to haker o pseudonimie Muslix64 (pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Hakerzy wzięli się za Blu-ray"). Metoda Musliksa była jednak skomplikowana i wymagała sporej wiedzy programistycznej.

Sposób, który zaprezentował Arnezami jest zdecydowanie prostszy - haker twierdzi, iż zdołał opracować łatwą metodę przechwytywania owego klucza, z której będzie mógł skorzystać praktyczne każdy użytkownik. Opiera się ona na analizie danych przesyłanych pomiędzy komputerem a napędem optycznym - wystarczy zarejestrować je przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (Arnezami użył aplikacji USB sniffer - korzystał bowiem z napędu podłączanego do komputera przez port USB) i później znaleźć wśród nich ciąg znaków o pewnych specyficznych cechach. Ów ciąg znaków będzie właśnie poszukiwanym kluczem.

Przedstawiciele organizacji AACS LA, rozwijającej system zabezpieczeń AACS na razie odmówili komentarza w tej sprawie. Warto jednak przypomnieć, iż organizacja już wcześniej informowała, że wszelkie metody łamania zabezpieczeń oparte na przechwytywaniu klucza kryptograficznego da się stosunkowo łatwo zablokować - poprzez przygotowanie odpowiedniego uaktualnienia dla zabezpieczeń. Pisaliśmy o tym w tekście "HD DVD - złamane, ale nie do końca".

Więcej informacji znaleźć można w poście na forum Doom9.org.