HD DVD kontratakuje

W ciągu ostatnich tygodni opublikowanych zostało kilka raportów, sugerujących, że szala zwycięstwa w tzw. wojnie formatów przechyla się na korzyść standardu Blu-ray. Wygląda jednak na to, że ci, którzy wieszczyli porażkę HD DVD, srodze się przeliczyli - jeden z największych amerykańskich koncernów filmowych - Paramount Pictures - ogłosił właśnie, iż rezygnuje z wydawania filmów na Blu-ray.

Do tej pory Paramount wydawał filmy jednocześnie w dwóch standardach (w właściwie w trzech - wliczając DVD). Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że wydawanie filmów zarówno na Blu-ray, jak i na HD DVD miało za zadanie sprawdzić, których z tych standardów bardziej odpowiada wytwórni. Test ten zdał format HD DVD - zdaniem przedstawicieli Paramount, jest on znacznie lepiej dopracowany. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż proces produkcyjny w technologii Blu-ray jest zdecydowanie droższy (zarówno jeśli chodzi o odtwarzacze, jak i płyty).

Decyzja dotyczy zarówno filmów wydawanych przez Paramount, jak i przez wszystkie inne należące do tego studia wytwórnie - czyli m.in. Paramount Pictures, DreamWorks Pictures oraz Paramount Vantage.

Analitycy zwracają uwagę, iż ten krok może mieć bardzo duże znaczenie dla "wojny formatów" i przeważyć szalę na korzyść HD DVD. Okazuje się bowiem, że znaczna cześć kinowych hitów tego lata wydana zostanie tylko w tym standardzie (oraz na DVD) - będą to m.in. filmy "Shrek Trzeci", "Transformers" czy "Ostrza chwały". W katalogu Paramount znajdziemy również wiele niezwykle popularnych - w niektórych przypadkach wręcz kultowych - seriali - np. Star Trek. Firma już zapowiedziała, że będą one dostępne jedynie na HD DVD.

Warto jednak zaznaczyć, że jak to tej pory lepsze wyniki sprzedaży odnotowują firmy wydające filmy na Blu-ray. Z opublikowanych niedawno statystyk Home Media Research wynika, że w pierwszej połowie 2007 r. w USA sprzedano dwukrotnie więcej filmów na płytach Blu-ray niż na nośnikach HD DVD (w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku Amerykanie kupili łącznie 1,6 mln filmów na płytach Blu-ray i 795 tys. na nośnikach HD DVD). Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "Blu-ray na prowadzeniu".