HD DVD w Xboksie 360

Microsoft potwierdził krążące od kilku tygodni plotki - koncern planuje wyposażyć konsolę Xbox 360 w czytnik płyt HD DVD. Jak informuje serwis The Inquirer, pierwsze konsole, które do sprzedaży trafią pod koniec tego roku, wyposażone będą jeszcze w zwykłe czytniki DVD - dopiero później w sklepach pojawią się konsole obsługujące HD DVD.

Nie wiadomo na razie, jak koncern zamierza rozwiązać problem upgrade'u konsol użytkowników, którzy kupią Xboksa 360 z napędem DVD i zechcą później wymienić czytnik na HD DVD.

Deklaracja Microsoftu nie jest zaskoczeniem - koncern od dawna kooperuje ze współautorem formatu HD DVD - Toshibą. Kilka tygodni temu obie firmy poinformowały o zacieśnieniu współpracy w zakresie elektroniki użytkowej - szczególnie w zakresie nośników optycznych następnej generacji. Pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Microsoft wybiera HD DVD".

Pojawienie się czytnika HD DVD w konsoli Xbox 360 wyrówna szanse w tzw. wojnie formatów, w której 'zmagają się' dwa standardy, pretendujące do miana 'następcy DVD'. Wiadomo już, że w czytnik obsługujący konkurencyjny format - Blu-ray, zostanie wyposażony rywal Xboksa, konsola PlayStation3 firmy Sony.


Zobacz również