HD-DVD w nowym Xboksie?

Choć w momencie premiery konsola Xbox 360 wyposażona będzie w standardowy czytnik DVD, to Microsoft nie wyklucza, że w przyszłości urządzenie wyposażone w czytnik płyt HD-DVD - informuje serwis Softpedia.com.

Plotki, sugerujące, że Microsoft zamierza wyposażyć nowego Xboksa w czytnik HD-DVD, pojawiły się już kilka miesięcy temu. Później, gdy koncern ujawnił specyfikację urządzenia, okazało się jednak, że standardowo w konsoli Xbox 360 montowany będzie czytnik płyt DVD. Teraz zaś pojawiła się informacja, że być może w przyszłości napęd HD-DVD pojawi się w Xboksie 360 (aczkolwiek nie wiadomo, czy będzie on dostępny jedynie w nowych konsolach, czy też nabywcy wersji z czytnikiem DVD będą mogli dokonać upgrade'u swojego urządzeniu).

Doniesienia o planach wykorzystania przez Microsoft technologii HD DVD pojawiły się w kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu przez Microsoft i Toshibę (współautora technologii HD DVD) zacieśnienia współpracy w zakresie elektroniki użytkowej - szczególnie w zakresie nośników optycznych następnej generacji. Pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Microsoft wybiera HD DVD".

Zobacz również:

  • Ponad 70 nowych gier na Xbox w ramach wstecznej kompatybilności

Warto podkreślić, że pojawienie się czytnika HD DVD w konsoli Xbox 360 wyrównałoby szanse w tzw. wojnie formatów, w której 'zmagają się' dwa standardy, pretendujące do miana 'następcy DVD'. Wiadomo już, że w czytnik obsługujący konkurencyjny format - Blu-ray, zostanie wyposażony rywal Xboksa, konsola PlayStation3 firmy Sony.