HD DVD w wydaniu HP

Hewlett-Packard zaprezentował nowe urządzenie, wykorzystujące technologię opierającą się na niebieskim laserze. Mowa tu o zewnętrznym napędzie o oznaczeniu HD100, potrafiący odtwarzać płyty formatu HD-DVD.

Model HD100 to zewnętrzny czytnik płyt, komunikujący się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0. Urządzenie jest kompatybilne z nośnikami HD DVD-ROM, które potrafi odczytywać z maksymalną prędkością 2,4x. Ponadto obsługuje zarówno jedno- jak i dwuwarstwowe płyty DVD (maksymalna prędkość odczytu - 5x) oraz płyty CD (maks. - 14x). Niestety nie radzi sobie ono z krążkami DVD-RAM. Warto dodać, że prędkość 1x dla CD oznacza transfer 150 kB/s, dla DVD - 1350 kB/s a dla HD DVD - 4560 kB/s.

HD DVD w wydaniu HP

HP HD100

Co ciekawe, po dokładniejszym przyjrzeniu się obudowie nowości można zauważyć niebieską diodę, z umieszczonym pod spodem napisem... "BD". Czyżby więc napęd projektowany był z myślą o krążkach Blu-ray?

HD DVD w wydaniu HP

Napis sugeruje możliwość odczytu płyt Blu-ray

Producent podał również kryteria, które powinien spełnić komputer aby móc oglądać na nim filmy HD. Przedstawiają się one następująco:

- procesor Pentium single-core 840 3,2 GHz lub AMD 64 X2 2,2 GHz

- karta graficzna nVidia GeForce 7600GT lub ATI X1600

W zestawie z urządzeniem znajdziemy oprogramowanie CyberLink PowerDVD HD DVD Edition oraz zasilacz. Napęd, który będzie objęty rocznym okresem gwarancji powinien trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Więcej informacji: HP.