HD-DVD - wygrana bitwa w 'wojnie formatów'

BusinessWeek poinformował, że firmom Toshiba oraz NEC - autorom i promotorom standardu HD-DVD - udało się porozumieć z trzema amerykańskimi studiami filmowymi. Porozumienie zakłada, że Warner Bros, Universal oraz Paramount będą w przyszłości wydawać swoje filmy na krążkach HD-DVD.

Przedstawiciele wytwórni filmowych na razie odmówili skomentowania tych doniesień. Co ciekawe, z doniesień BusinessWeek wynika także, że korzystaniem z HD-DVD zainteresowana jest również wytwórnia Disney - aczkolwiek jej władze nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Informacji tych oficjalnie nie potwierdza również Toshiba - aczkolwiek rzecznik koncernu powiedział, że 'kilka wytwórni filmowych jest zainteresowanych korzystaniem z HD-DVD'.

HD-DVD jest jednym z dwóch formatów, pretendujących do miana 'następcy DVD' - drugim jest wspierany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem Sony (Blu-Ray Disc Association - BDA) format Blu-Ray. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zdecydowanym tryumfatorem w tym starciu będzie właśnie Blu-Ray - m.in. dlatego, że BDA udało się przekonać do nowego formatu studia filmowe 20th Century Fox, Sony Pictures/Columbia TriStar oraz MGM. Co więcej, na rynek trafiły już pierwsze odtwarzacze i nagrywarki Blu-Ray (na razie dostępne są jedynie w Japonii), zaś koncern Sony zapowiedział, że wsparcie dla formatu Blu-Ray zostanie zaimplementowane do konsoli PlayStation3.

Gdy wynik 'wojny formatów' wydawał się przesądzony, do kontrataku przystąpili autorzy HD-DVD - Toshiba oraz NEC. Najpierw firmom udało się uzyskać oficjalne zaakceptowanie ich formatu przez organizację DVD Forum, później Toshiba rozpoczęła rozmowy z Microsoftem w sprawie wyposażenia w obsługę HD-DVD konsoli X-Box2. Tydzień temu NEC i Toshiba (a także koncern JVC, który w ostatniej chwili dołączył do obozu HD-DVD) oficjalnie zapowiedziały również wprowadzenie na rynek w 2005 r. odtwarzaczy i nagrywarek HD-DVD (zarówno stacjonarnych, jak i przeznaczonych do montażu w komputerach PC).

Na jednostronnej płycie Blu-Ray można zapisać do 25 GB danych, nośniki HD-DVD mają oferować pojemność większą o ok. 5 GB.


Zobacz również