HD DVD z ograniczoną "odtwarzalnością"

W przyszłym tygodniu na sklepowe półki trafią filmy na płytach HD DVD, których nie będzie można odtworzyć za pomocą niektórych programowych odtwarzaczy. Jest to jeden ze sposobów walki przemysłu rozrywkowego z crackerami łamiącymi systemy zabezpieczeń przed kopiowaniem, stosowane do ochrony zawartości nowoczesnych nośników optycznych.

Nowe dyski zostaną więc wprowadzone niecałe cztery miesiące po tym, jak jeden z użytkowników forum internetowego Doom9.org, ukrywający się pod pseudonimem Muslix64, poinformował o udanej próbie złamania systemu zabezpieczeń AACS Advanced Access Content System) stosowanego na płytach HD DVD, co pozwoliło mu na skopiowanie zawartości krążka na dysk twardy komputera.

AACS korzysta z systemu kluczy numerycznych (osobny klucz dla płyty i oprogramowania), dzięki którym możliwe jest odtwarzanie filmów HD DVD/Blu-ray za pomocą odpowiednich aplikacji. Użytkownik, któremu uda się wykryć taki klucz, może obejść zabezpieczenia i skopiować multimedia zapisane na płycie na dysk komputera. Jak wynika z dokumentu opublikowanego przez organizację AACS LA, problem polegał na tym, iż podczas pracy odtwarzacz przechowuje w pamięci niezaszyfrowany klucz produktu, który można bez problemu uzyskać analizując odpowiednie obszary pamięci.

Tak stało się niedawno z programem InterVideo WinDVD. Corel (firma będąca w posiadaniu praw do aplikacji) przygotowała na początku kwietnia uaktualnienie, które powoduje, iż odtwarzacz odświeża i ukrywa dany klucz. Technika ta nazywana jest "unieważnieniem klucza", z racji blokowania opcji odtwarzania filmu w przypadku ujawnienia klucza produktu.

Technika ta zostanie wykorzystana przez branżę rozrywkową po raz pierwszy, ale zapewnie nie ostatni.