HD VMD - wkrótce premiera rynkowa

Dwaj francuscy dystrybutorzy filmów zdecydowali się na wydawanie swoich tytułów na płytach HD VMD. High Definition Versatile Multilayer Disc to kolejny format, pretendujący do miana "następcy DVD" - opracowała go brytyjska firma New Medium Enterprises.

Wiadomo już, że dystrybutorzy - firmy Seven 7 oraz Metropolitan FilmExport - do września 2007 roku wydadzą na nośnikach HD VMD po 20 filmów, a później każdego miesiąca ich katalog będzie rozszerzany o pięć pozycji.

Warto podkreślić, iż firmy, które zdecydowały się na wydawanie swoich tytułów w nowym formacie, są poważnymi graczami na francuskim rynku- Metropolitan FilmExport ma prawo do wydawania m.in. "Władcy Pierścieni".

Wraz z pojawieniem się na rynku filmów w nowym formacie, we francuskich sklepach ma pojawić się odpowiedni odtwarzacz. Wiadomo już, że urządzenie to kosztować będzie 299 euro, a w zestawie z nim nabywca otrzyma pięć filmów na płytach HD VMD. Co ważne, odtwarzacz ten ma obsługiwać także formaty DVD oraz CD.

HD VMD - wkrótce premiera rynkowa

Odtwarzacz płyt HD VMD

Przypomnijmy: nowy format bazuje na standardzie DVD - podobnie jak on wykorzystuje technologię czerwonego lasera (w przeciwieństwie do HD DVD i Blu-ray, wykorzystujących niebieski laser). Obecnie na płytach HD VMD można zapisać do 40 GB danych (osiągnięcie takiej pojemności możliwe jest dzięki temu, iż płyta jest wielowarstwowa), choć teoretycznie możliwe jest osiągnięcie pojemności rzędu 200 GB.

Więcej informacji o technologii HD VMD znaleźć można w tekście "Czterowarstwowe DVD - nowy gracz w sektorze HD?" oraz na stronie New Medium Enterprises.