HD tylko z Blu-ray

Dylemat związany z wyborem odpowiedniego formatu odtwarzacza HD przynajmniej częściowo mamy rozwiązany. Wiadomo, że tylko Bluray. Pozostaje pytanie, jaki model kupić. Nasze testy ułatwią ci podjęcie właściwej decyzji.


Dylemat związany z wyborem odpowiedniego formatu odtwarzacza HD przynajmniej częściowo mamy rozwiązany. Wiadomo, że tylko Bluray. Pozostaje pytanie, jaki model kupić. Nasze testy ułatwią ci podjęcie właściwej decyzji.

Choć nabywcy odtwarzaczy spod znaku Toshiby (głównego promotora HD DVD) mogą czuć się zawiedzeni, to naszym zdaniem rozwiązanie z jednym dominującym formatem dla większości kinomaniaków będzie zdecydowanie lepsze. Można się zastanawiać, czy nie sprowokuje to producentów odtwarzaczy Blu-ray do zawyżania kosztów, ale chyba do tego nie dojdzie. Dalsze spadki cen odtwarzaczy będą konsekwencją dużej konkurencji w obozie zwycięzców. Oczekujemy także, że stanieją filmy na nowych nośnikach. Wciąż są drogie, zwłaszcza w porównaniu z DVD, które stały się już dawno towarem masowym. Wybór odtwarzaczy z błękitnym laserem nadal jest stosunkowo skromny. Wszystkie oferowane w sklepach modele można policzyć na palcach dwóch rąk.

Nie oznacza to jednak, że w segmencie tym nie ma różnorodności. Producenci sprzętu audio-wideo oferują modele zarówno tańsze, jak i droższe. Różnice między nimi dotyczą nie tylko wyposażenia (np. w najnowsze dekodery audio), lecz także solidności wykonania. Wygrana Blu-raya zmusiła też niektórych producentów do zmian. Czekaliśmy z niecierpliwością na modele uniwersalne, które mogłyby odczytać dyski Blu-ray i HD DVD. Miały je w planach LG i Samsung, partie tych urządzeń trafi ły już nawet do sklepów w Stanach Zjednoczonych. Teraz są z nich wycofywane, a wspomniane firmy korygują swoje zamierzenia na przyszłość.

Samsung BD-P1400

HD tylko z Blu-ray

Złącza: kompozytowe, S-Video, komponentowe, HDMI 1.3, audio stereo, audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne, LAN

Samsung jako pierwszy producent na świecie zaoferował odtwarzacze Blu-ray. Testowany przez nas model to już trzecia generacja jego urządzeń z błękitnym laserem. Tak duże doświadczenie pozwoliło Koreańczykom poprawić błędy, którymi obarczone były modele poprzednich generacji. W ten sposób otrzymaliśmy naprawdę dopracowany odtwarzacz, który choć nie aspiruje do miana modelu z najwyższej półki, zaskoczył nas doskonałą jakością obrazu i nie gorszym brzmieniem. Wygląd urządzenia jest dostosowany do stylistyki oferowanych w tym sezonie płaskich telewizorów – przedni panel ma zaokrąglone, płynne kształty i wykonano go z odblaskowego czarnego plastiku. Ponieważ większość sprzedanych telewizorów największych producentów wykończenie i stylizację ma podobne, BD-P1400 będzie prezentował się dobrze w towarzystwie prawie każdego odbiornika TV. Frontowa ścianka ma minimum przycisków – do obsługi szuflady napędu i okrągły wielofunkcyjny do sterowania podstawowymi funkcjami odtwarzacza. Bardzo nam się spodobała łatwość sterowania Samsungiem.

Menu ustawień jest banalnie proste, głównie dlatego, że wykonano je w graficznej formie i wysokiej rozdzielczości. Z istotniejszych funkcji należy wymienić ustawienia rozdzielczości obrazu wyświetlanego na ekranie za pośrednictwem interfejsu HDMI w wersji 1.3. Skaler obsługuje rozdzielczości do 1080p włącznie, bez problemu radzi sobie także z przesyłaniem materiału z dysków Blu-ray nagranych z prędkością 24 klatek/s. HDMI obsługuje również funkcję Anynet+, która posiadaczom kompatybilnych telewizorów Samsunga pozwala na wygodne sterowanie zestawem za pomocą jednego pilota. Można też regulować parametry telewizora, korzystając z menu ekranowego wspólnego z Blu-rayem. Podczas naszych testów okazało się, że pewne funkcje Anynet+ działają także w połączeniu z urządzeniami innych marek, np. Samsung podłączony do telewizora LG przechodził w stan uśpienia w momencie, gdy wyłączaliśmy odbiornik. BD-P1400 oprócz filmów Blu-ray i DVDVideo odtwarza także pliki muzyczne MP3 i wyświetla zdjęcia cyfrowe JPEG (nagrane na płytach CD lub DVD). Omawiany model wyróżnia się także prędkością działania – przechodzi w stan gotowości do odtwarzania filmów już po 30 sekundach od uruchomienia. Szybko rozpoczyna też odtwarzanie dysków Blu-ray, oczywiście DVD-Video o wiele szybciej.

HD tylko z Blu-ray

Minusem jest dość głośna praca napędu podczas wyszukiwania ścieżek na płycie, ale w trakcie oglądania filmu nie słychać już żadnych niepokojących dźwięków. Odtwarzacz odczytuje formaty audio DD Plus, Dolby TrueHD i DTS-HD High Resolution, nie obsługuje natomiast najlepszego jakościowo standardu DTS-HD Master Audio. Minusem jest minimalistyczna konfiguracja wbudowanych dekoderów. Jeżeli zdecydujesz się na wyprowadzenie sygnału audio do wzmacniacza wyjściami analogowymi 5.1 (brak opcji 7.1), to możesz jedynie określić wielkość poszczególnych kolumn. Nie ustalisz natomiast ich odległości od słuchacza, co ma spore znaczenie dla spójności sceny wielokanałowej. To jednak szczegóły. Samsung ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Wspaniała jest jakość obrazu nie tylko z dysków Blu-ray, lecz także z DVD, które zyskują nową jakość dzięki konwersji na rozdzielczość 1080p. Obraz jest bardzo szczegółowy, płynny, z ciepłymi, dobrze nasyconymi barwami. Brzmienie również jest wyśmienite, zarówno z płyt HD, DVD, jaki i stereofonicznych dysków CD-Audio.

Informacje Samsung Electronics

tel. 022 6074400

http://www.samsung.pl

Cena 1000 zł

Sony BDP-S300

HD tylko z Blu-ray

Złącza: kompozytowe, S-Video, komponentowe, HDMI, audio stereo, audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne

Sony oferuje w Polsce dwa odtwarzacze Blu-ray. Droższy BDP-S500 jest przeznaczony dla wymagających kinomanów, skłonnych wyłożyć na odtwarzacz HD niemałe pieniądze. Testowany przez nas model S300 jest tańszy, bardziej odpowiada potrzebom przeciętnego widza, niebędącego koneserem dźwięku. Piszemy o dźwięku, bo pod względem jakości obrazu oba modele są zbliżone, a w warstwie audio są największe różnice. Model BDP-S300 przede wszystkim ma mniejsze gabaryty. Zredukowano jego wysokość, teraz jest podobna, jak większości typowych odtwarzaczy DVD. Jakość wykonania pozostała na wysokim poziomie, choć usztywnienie obudowy i jej zabezpieczenie przed wibracjami nie jest tak dobre, jak w droższym modelu. Napęd pracuje cicho, sprawnie wyszukuje ścieżki na płytach. Wadą jest dość wolna praca odtwarzacza. Od przyciśnięcia przycisku Power do przejścia w stan gotowości mija przeszło minuta – to długo, bo np. konsoli Sony PlayStation 3, która także odtwarza Blu-ray, uruchomienie zajmuje tylko około 30 sekund. Wyjścia HDMI brak w najnowszej wersji 1.3, dlatego odtwarzacz nie pozwala na przesyłanie nieskompresowanych ścieżek audio najnowszych standardów. Brak możliwości odtwarzania ścieżek Dolby Digital TrueHD i DTS-HD jest największą wadą urządzenia.

HD tylko z Blu-ray

Ma ona zostać usunięta już wkrótce, bo Sony planuje wprowadzenie na rynek odświeżonej wersji taniego Blu-raya BDP-S350. BDP-S300 nie ma również gniazda sieci LAN, dlatego nie pozwoli na korzystanie z interaktywnych funkcji internetowych płyt Blu-ray (na razie tak zaawansowanych opcji, jak np. pobieranie życiorysów aktorów z Internetu, płyty te nie oferują). Nie będzie można również bezpośrednio z Sieci pobrać uaktualnień oprogramowania sterującego. Zapewne BIOS uda się zaktualizować, nagrywając go najpierw na dysk CD i wczytując z napędu odtwarzacza. Sony pozwala na uzyskanie dźwięku wielokanałowego (standardowy DD, DTS i Dolby Digital Plus) przy połączeniu odtwarzacza ze wzmacniaczem – przewodem HDMI lub wyjściami analogowymi 5.1. Procesor wideo pracuje bardzo dobrze. Obraz można przesyłać do wyświetlacza w trybie 1080p/24, co oznacza, że będzie płynny i niewymagający konwersji częstotliwości odświeżania, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego jakość. Kolory, kontrast, ostrość, wszystkie te elementy w Sony oceniamy na piątkę. Jakość filmów z dysków Blu-ray jest fenomenalna, a dźwięk bardzo dobry, zwłaszcza w nieskompresowanej formie PCM.

Informacje Sony Poland

tel. 022 5202401

http://www.sony.pl

Cena 1350 zł