HD z komputera

Czy wiesz, że przekaz wideo o wysokiej rozdzielczości możesz uzyskać również na zwykłym pececie? Wystarczy odpowiednie oprogramowanie do odtwarzania.


Czy wiesz, że przekaz wideo o wysokiej rozdzielczości możesz uzyskać również na zwykłym pececie? Wystarczy odpowiednie oprogramowanie do odtwarzania.

Telewizja o wysokiej rozdzielczości nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie przeżywa właśnie prawdziwy rozkwit i staje się powoli kolejnym standardem. Wraz z popularyzacją nowych typów nośników optycznych (Blu-ray oraz HD DVD), mogących pomieścić więcej informacji niż dotychczas, oraz urządzeń do ich odtwarzania i nagrywania, świat High Definition stanie się dla ciebie tak zwyczajny, jak filmy na DVD. Już dziś oglądasz w sklepach wielkie telewizory i podziwiasz krystaliczny obraz, który oferują. Zapewne trudno w to uwierzyć, ale twój poczciwy komputer może wspomniane materiały odtworzyć - wystarczy odpowiednie oprogramowanie. Do oglądania filmów o wysokiej rozdzielczości wykorzystaj tradycyjny pecet, i to bez drogiej aktualizacji sprzętu. Wystarczy odpowiedni zestaw kodeków, które umożliwią odczytanie kilku standardów obrazu i dźwięku najczęściej wykorzystywanych w technologii HD oraz - rzecz jasna - odtwarzacz. Zaproponujemy ci dwa programy bezpłatne oraz dwa komercyjne, a jeśli dysponujesz komputerem o słabszej konfiguracji, wskażemy również zestaw najwydajniejszych obecnie kodeków, które pomogą mu w odczytaniu materiałów o jakości HD.

Wszystko mający VLC media player 0.8.6c

HD z komputera

VLC media player gładko odtworzył film nawet w najwyższej rozdzielczości HD (1080p). Odtwarzacz oferuje masę funkcji dodatkowych.

Tak w wielkim skrócie można podsumować pierwszy w naszym krótkim zestawieniu VLC media player, udostępniany bezpłatnie na licencji GNU GPL. Pierwotnie, w ramach projektu VideoLAN, program miał służyć do przesyłania plików wideo przez Internet metodą strumieniową.

Dość szybko jednak przekształcono go w odtwarzacz obsługujący najpopularniejsze obecnie formaty wideo. Wystarczy spojrzeć na listę kodeków, z którymi współpracuje: 3ivx, Cinepak, DivX, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealVideo, Sorenson, Theora, WMV, Xvid. Oczywiście bez problemu odczytywane są standardowe nośniki DVD, VCD czy SVCD. Lista kodeków audio jest równie obszerna: AAC, AC3, ALAC, DTS, DV Audio, FLAC, MACE, Monkey's Audio, MP3, QDM2/QDMC, RealAudio, Shorten, Speex, Vorbis oraz WMA. Jedną z największych zalet jest implementacja wszystkich kodeków w samym programie, dzięki czemu nie trzeba ich samemu instalować. Nas interesuje standard H.264/MPEG-4 AVC. Przy tej okazji warto wspomnieć, że VLC media player nadaje się również do odtwarzania plików w formacie TS (przechwycone programy telewizyjne w wysokiej rozdzielczości, transmitowane z wykorzystaniem technologii satelitarnej).

Podczas odtwarzania filmu masz dostęp do wielu zaawansowanych funkcji dotyczących zarówno obrazu, jak i dźwięku. Możesz na przykład zmieniać metodę usuwania tzw. przeplotu, dostosować format obrazu (16:9, 4:3), przełączać się między poszczególnymi kanałami oraz rodzajami ścieżek audio (zwykłe stereo, dwa głośniki z przodu i dwa z tyłu, system 5.1). Uwagę zwraca również rozbudowany panel informacji o odtwarzanym pliku, pozwalający ocenić, czy oglądasz rzeczywiście obraz HD.

Informacje

http://www.videolan.org/vlc

Cena bezpłatny

Klasyka nie umiera Media Player Classic 6.4.9.1

HD z komputera

VLC media player - panel ustawień parametrów obsługi plików zakodowanych w standardzie H.264/MPEG-4 AVC.

Społeczność Open Source nie próżnuje. Przykładem tego jest kolejny proponowany przez nas odtwarzacz wideo, Media Player Classic. Na pierwszy rzut oka przypomina starą wersję Windows Media Player, ale podobieństwo dotyczy wyłącznie stylistyki interfejsu. Pod maską znajduje się już zupełnie inne, o wiele bardziej rozbudowane narzędzie. Na stronach projektu Source-forge.net (http://sourceforge.net) odtwarzacz udostępniany jest pod nazwą guliverkli.

W przeciwieństwie do VLC media playera, Media Player Classic nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym. To pociąga za sobą konieczność osobnej instalacji dodatkowych kodeków, z których będzie korzystał. Odtwarzacz ma jednak własne filtry do dekodowania materiałów wideo w standardzie MPEG-2 oraz dźwięku LPCM, MP2, AC3 oraz DTS, a po zainstalowaniu dodatkowego kodeka ffdshow odczyta filmy zakodowane z użyciem DivX, XviD, a także wspomnianego już H.264/MPEG-4 AVC. Nie oferuje równie rozbudowanych funkcji, co VLC media player, ale nie powinno cię to zniechęcać, bo działa bardzo wydajnie i mniej obciąża system operacyjny.

Informacje

http://sourceforge.net/projects/guliverkli

Cena bezpłatny Słabeuszy pociągnie za uszy

CoreAVC 1.5.0.1

HD z komputera

Najprostsze rozwiązania są zazwyczaj najskuteczniejsze. Media Player Classic doskonale radzi sobie z obsługą plików wideo o wysokiej jakości.

Jeśli dysponujesz komputerem o słabszej konfiguracji, a chcesz nacieszyć oko obrazami o wysokiej jakości, pozostaje ci skorzystanie z dobrego kodeka. Proponujemy CoreAVC, jeden z najwydajniejszych obecnie dekoderów H.264/MPEG-4 AVC. W serii testów okazało się, że jest szybszy od wspomnianego ffdshow. Pojawiły się nawet opinie, że pod względem wydajności może konkurować ze sprzętowymi dekoderami. CoreAVC pozwala właścicielom słabszych komputerów odtwarzać filmy (co prawda, w niższej rozdzielczości), jednak nadal zakodowane w standardzie H.264/MPEG-4 AVC.

CoreAVC jest oferowany w dwóch wersjach komercyjnych - Standard oraz Professional. Pierwsza kosztuje około 8 dolarów, druga około 15 dolarów. Professional oferuje obsługę przetwarzania symetrycznego w procesorach wielordzeniowych (Intel Core 2 Duo\Quad). Planowana jest również edycja Enterprise, o funkcjonalności rozszerzonej w stosunku do dwóch poprzednich wersji.

Informacje

http://www.coreavc.com

Cena 8 dol. (Standard), 15 dol. (Professional)

Lepszy obraz, dłuższe oglądanie PowerDVD Ultra

HD z komputera

W panelu administracyjnym CoreAVC ustawisz wszystkie najważniejsze parametry pracy najszybszego programowego dekodera H.264.

Programowe odtwarzacze DVD już dawno przestały obsługiwać jedynie wspomniany format nośników. Teraz są to kombajny multimedialne, które odtwarzają dziesiątki rodzajów plików audio-wideo, a dodatkowo oferują korektę obrazu i dźwięku oraz pozwalają na korzystanie z funkcji przydatnych użytkownikom komputerów przenośnych. W najnowszej wersji PowerDVD 7 z najistotniejszych nowości należy wymienić odtwarzanie formatów wideo o wysokiej rozdzielczości - H.264 i AVC1 stosowanych na płytach HD DVD i Blu-ray. Odtwarzacz pozwala na dekodowanie ścieżek audio zapisanych w formatach DTS 96/24, DTS 5.1, Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Headphone oraz Dolby Virtual Speaker. Odtwarza także nagrania DVD-Audio i najnowsze formaty audio Dolby Digital Plus, Dolby True-HD oraz DTS-HD Master Audio. Użytkownik może dopasować interfejs do własnych upodobań, wybierając którąś z sześciu dostępnych skórek. Ciekawa jest funkcja Say-It-Again, która po naciśnięciu jednego przycisku pozwala na automatyczne przewinięcie ostatnio oglądanej sceny filmowej, oraz Read-It-Clearly, umożliwiająca przeniesienie napisów ekranowych poza obszar oglądanego filmu DVD.

Właścicieli notebooków ucieszy ekranowy wskaźnik zużycia baterii. Gdy naciśniesz przycisk z ikoną See-It-All w momencie spadku poziomu naładowania akumulatorów, program automatycznie dopasuje prędkość odtwarzania filmu, abyś mógł go w całości obejrzeć przed wyładowaniem baterii. Tempo odtwarzania może zostać przyśpieszone do 1,25x. Lepszy obraz zapewnia z kolei funkcja CLEV2, jednocześnie zwiększająca jasność i regulująca kolory tak, aby były jak najbardziej naturalne.

Informacje Cyberlink

http://www.gocyberlink.com

Cena 99,95 dol.

Zrób to sam - czyli HD z własnej hodowli

Edytory wideo z obsługą obrazu wideo o wysokiej jakości.

Na rynku pojawiły się już pierwsze modele kamer wideo, które mogą rejestrować obraz w standardzie High Definition. Ze względu na dość wysoką cenę interesuje się nimi wąski krąg odbiorców, co jednak nie zraża producentów edytorów wideo. Większość najpopularniejszych obecnie produktów tego typu przechwytuje i przetwa-rza materiał HD. Oto kilka z takich edytorów: