HDCP dla GeForce 7900

Prawdopodobnie między lipcem a połową sierpnia Nvidia wprowadzi na rynek karty graficzne serii GeForce 7900, które będą wyposażone w technologię HDCP (niezbędną np. do odtwarzania filmów zapisanych na krążkach HD-DVD i Blu-ray).

Do połowy sierpnia Nvidia wyposaży modele GeForce 7900 GTX oraz GeForce 7900 GT w obsługę systemu zabezpieczeń przed kopiowaniem HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Jest on wymagany podczas oglądania programów HDTV oraz filmów HD zapisanych na płytach HD DVD lub Blu-ray. Zgodnie ze specyfikacją technologii, karty jej nie wspierające będą "ucinały" sygnał z rozdzielczości 1080p do 540p. Warto też wspomnieć, że urządzenia z tzw. niższej i średniej półki (w przeciwieństwie do wprowadzonego w poprzednim miesiącu modelu dwurdzeniowego GeForce 7950 GX2) będą wspierały HDCP opcjonalnie.

Konkurent, czyli ATI, również nie oferuje wsparcia HDCP we wszystkich układach. Karty wyższej klasy korzystają z chipów dekodujących firmy Texas Instruments lub Silicon Image. Tylko modele z rodziny ATI X1000 dysponują technologią Avivo, umożliwiającą wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1080p.