HDD - rekordowa gęstość zapisu danych

Toshiba zaprezentowała 2,5-calowy dysk twardy, który pod względem gęstości zapisu danych ma stanowić rekordowe rozwiązanie.

Dysk (o pojemności 200 GB) zawiera dwa talerze i wykorzystuje technologię prostopadłego zapisu danych, przechowując 178,8 Gb na jednym calu kwadratowym(czyli 277,1 Mb na jednym milimetrze kwadratowym). Talerze obracają się z szybkością 4200 obrotów na minutę (przeciętny czas dostępu do danych wynosi 12 ms). Dotychczasowy rekord gęstości zapisu na dysku twardym należał również do firmy Toshiba i wynosił 133 Gb na jeden cal kwadratowy .

Nowa technologia może odegrać kluczową rolę w przygotowywanym przez firmę Toshiba (we współpracy z Microsoftem i NTT DoCoMo) cyfrowym odtwarzaczem audio. Firma informuje, że produkcja dysku na masową skalę ruszy w sierpniu br.

Microsoft ujawnił w zeszłym tygodniu, że pracuje z Toshibą nad urządzeniem działającym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, które będzie konkurować na rynku z rozwiązaniami firmy Apple (iPod). Data wprowadzenia tego produktu na rynek nie została ujawniona.