HDD vs. SSD: już niedługo nie będzie problemu z wyborem

Jeżeli obecne tendencje cenowe zostaną utrzymane, do 2018 roku "zwykłe" dyski HDD mogą zostać wyparte z rynku notebooków przez dyski SSD.


Dyski SSD mogą przesyłać dane znacznie szybciej od zwykłych dysków twardych korzystających z tradycyjnych obracających się talerzy. Zapewniają mniejsze opóźnienia oraz cechują się mniejszym apetytem na energię, co istotne jest w przypadku takich urządzeń jak laptopy. Ich ekspansję ograniczały jednak koszty: dysk SSD o tej samej pojemności co HDD był nieporównywalnie droższy.

Na szczęście się to zmienia. Producenci pamięci flash projektujący chipy stosowane w dyskach SSD prowadzą agresywną politykę rozwojową skupioną na nowych technologiach zapewniających niższe koszty produkcji. O ile jednak technologia półprzewodnikowa będzie coraz efektywniej wypierała tradycyjne dyski twarde, o tyle ich zniknięcia z rynku nie należy oczekiwać w najbliższych latach. Wciąż będą szeroko wykorzystywane m.in. w desktopach, serwerach i urządzeniach takich jak rejestratory DVR.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?
  • Najlepsze dyski przenośne 2023

W przypadku notebooków sprawa wygląda jednak inaczej. "Bądźmy szczerzy. To technologia [dyski twarde - red.], która w pewnym momencie się wyczerpie" - twierdzi Bob O'Donnell, dyrektor w TECHnalysis Research.

Przewidywane spadki cen

Biorąc pod uwagę cenę w dolarach za gigabajt pojemności obecnie dyski SSD są sześć razy droższe od podobnej pojemności dysków HDD - wynika z danych tajwańskiej firmy analitycznej TrendForce. Prognozuje ona jednak, że z czasem ceny dysków półprzewodnikowych drastycznie spadną podczas gdy ceny ich talerzowych odpowiedników pozostaną na niezmienionym poziomie. Wówczas zalety tych pierwszych jeszcze bardziej będą brane pod uwagę podczas wyboru nośnika składującego dane.

Alex Chen, starszy menedżer w dziale pamięci TrendForce prognozuje, że ​​cena za gigabajt dla dysków twardych i SSD "będzie na zbliżonym poziomie już w latach 2018 - 2020". Ekstrapolacja trendów cenowych sugeruje, że poziom 6 centów za gigabajt obecnie ustalony dla HDD może być osiągnięty przez SSD nawet w połowie 2017 roku. Gorszy scenariusz zakłada, że dojdzie do tego na początku 2019 roku.

Dla pełniejszego obrazu warto sięgnąć po dane Objective Analysis, które są nieco bardziej pesymistyczne. Wynika z nich, że poziom 6 centów za gigabajt nie zostanie osiągnięty wcześniej niż w 2019 roku. Obydwie prognozy przedstawia poniższy wykres wykonany przy wykorzystaniu programu Excel. Najważniejsza jest ta jego część, w której cena SSD przecina się z linią pokazująca trend cenowy dla HDD.

HDD vs. SSD: już niedługo nie będzie problemu z wyborem

HDD vs. SSD - pojedynek na ceny (źródło: pcworld.com)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: