HDD zamiast taśmy

Japońskie koncerny prezentują wiele nowych urządzeń wideo zapisujących sygnał na dyskach twardych.

Na odbywających się w Japonii targach elektronicznych CEATEC odbyło się wiele pokazów premierowych nowych magnetowidów dyskowych. Urządzenia określane jako PVR zaprezentowały takie firmy, jak Sony, JVC i Panasonic.

Sony od przyszłego roku zamierza sprzedawać urządzenie o nazwie Clip-On. Najpierw będzie ono dostępne jedynie na rynku japońskim. Cena magnetowidu zależy od pojemności zainstalowanego dysku. Model podstawowy z napędem o pojemności 30 GB będzie kosztować 1744 USD. Clip-On wyglądem przypomina zwykły magnetowid, jednak dźwięk i obraz zapisuje nie na kasecie, lecz na 30 GB dysku twardym. Taka pojemność zastosowanego napędu umożliwi nagranie 20 godz. programów telewizyjnych w niższej rozdzielczości (tryb long play), 10 godz. audycji przy standardowej jakości obrazu i 5 godz. programu w wysokiej rozdzielczości.

Panasonic przedstawił urządzenie oznaczone symbolem NV-HDD2. Model ten cechuje się znacznie większą funkcjonalnością niż większość produktów konkurencyjnych. NV-HDD2 będzie wyposażony w cyfrowy tuner telewizji satelitarnej i złącze IEEE-1394. Dzięki zastosowaniu standardu FireWire, użytkownicy będą mogli podłączać urządzenie do komputera, a nawet zwiększyć pojemność, przyłączając dodatkowe dyski twarde.

Z kolei koncern Toshiba zaprezentował prototyp urządzenia, które - oprócz dysku twardego - będzie wyposażone w nagrywarkę DVD-RAM. Umożliwi to nagrywanie filmów także na płytach optycznych wielokrotnego użytku, zapewniających większą trwałość niż zwykła taśma magnetyczna w kasetach wideo. Urządzenie będzie odczytywało także zwykłe dyski DVD-Video, Video CD i CD-audio. Kolejny z japońskich gigantów rynku elektronicznego, koncern JVC, przedstawił model urządzenia PVR, umożliwiającego również nagrywanie i odtwarzanie kaset Super-VHS. Produkt ten - HM-HDS1 - pojawi się w sprzedaży w Japonii w listopadzie br. w cenie 1700 USD.


Zobacz również