HDMI 2.0 gotowy. Poznajcie finalną specyfikację przygotowaną dla UHDTV

Specyfikacja drugiej generacji interfejsu HDMI została oficjalnie zapowiedziana. Radzi sobie z przepustowością sięgającą 18 Gb/s.

Z HDMI (High Definition Multimedia Interface) korzysta większość z nas. Od lat interfejs ten wykorzystywany jest bowiem m.in. przez telewizory i karty graficzne zamontowane w naszych komputerach. Do tej pory na rynku zagościło wiele jego wersji, z których ostatnia nosi numer 1.4a.

Od jakiegoś czasu opracowywana była druga generacja HDMI - 2.0. Dzisiaj na stronie hdmi.org możemy przeczytać, że prace nad jej specyfikacją zostały zakończone. Oto czego możemy po niej oczekiwać:

- przepustowości sięgającej 18 Gb/s, która pozwolić ma na przesył materiałów wideo w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z prędkością 60 klatek na sekundę

Zobacz również:

  • Kolejny MacBook z Apple Silicon w siperniu! Który model?
  • Thunderbolt 5: Data premiery, specyfikacje i wszystko, co wiemy

- 32 kanałów audio

- pełnej wstecznej kompatybilności

Czy interfejs HDMI 2.0 jest potrzebny?

Z pewnością dla większości z nas przez bardzo długi czas nie. Pamiętać jednak tutaj musimy, że na rynku zaczynają się już pojawiać telewizory UHD oferujące rozdzelczość 4K. Oczywiście bardziej wnikliwi zauważą, że HDMI w wersji 1.4 też wspiera taką rozdzielczość. To prawda, lecz robi to przy częstotliwości sięgającej maksymalnie 24 klatek na sekundę. Przy oglądaniu filmów powinien się on więc sprawdzić, lecz już przy sygnale telewizyjnym nie da rady (tam wymagane jest 50/60 Hz).