HDMI czy komponent - jakim kablem podłączyć telewizor?

Zarówno kable HDMI jak i komponentowe przekazują do telewizorów obraz i dźwięk. Czym się różnią? Kiedy warto przechodzić z komponentu na nowszy standard HDMI? To zależy od tego, co oglądamy.


HDMI czy komponent - jakim kablem podłączyć telewizor?

Kable

Telewizja cyfrowa - wystarczy kabel komponentowy

Jeżeli chodzi o podłączenie z telewizorem dekodera z kablówki lub satelity to wystarczy kabel komponentowy. Ten kabel obsługuje rozdzielczości 720p i 1080i, w których nadawane są telewizyjne kanały HD. W tym przypadku nie musimy kupować HDMI.

Blu-ray - tylko HDMI wchodzi w grę

Natomiast jeżeli chcemy podłączyć odtwarzacz Blu-ray i oglądać filmy z błękitnych nośników to zakup HDMI to musimy kupić HDMI. Dlaczego? Bo po pierwsze to HDMI obsługuje zabezpieczenia HDCP (bez których nie da się obejrzeć filmu), a także wyświetla 1080p czyli rozdzielczość Full HD. A to właśnie w tej najwyższej rozdzielczości nagrane są filmy na Blu-ray. Kabel komponentowy nie nadają się więc do oglądania filmów z Blu-ray.

Zobacz również:

HDMI jest wygodniejszy

HDMI ma jeszcze jedną przewagę nad komponentem - jest znacznie wygodniejszy w obsłudze Za pomocą jednego kabla transmitowany jest obraz i dźwięk. Natomiast komponent do przekazywania samego obrazu wykorzystuje aż 3 osobne wtyczki. A do przesyłania dźwięku potrzebne są kolejne wtyczki.

Kupuj HDMI, ale...

Do podłączenia telewizora polecam więc wybór HDMI, zarówno jeżeli oglądacie telewizję cyfrową, jak i filmy z Blu-ray. Tylko nie kupujcie bardzo drogich kabli, bo w istocie wszystkie kable HDMI są takie same.