HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem


Analogowe przesyłanie obrazu

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

Nowoczesne amplitunery do kina domowego dysponują zazwyczaj kilkoma wejściami i wyjściem HDMI. Pełnią rolę koncentratora HDMI. Dzięki nim oszczędzasz pieniądze, bo łączysz amplituner z telewizorem tylko pojedynczym przewodem.

Coraz rzadziej w sprzęcie komputerowym i elektronice użytkowej wykorzystuje się analogowe połączenia wideo. Producenci instalują jednak gniazda starszego typu w większości nawet najnowszych urządzeń, aby zapewnić ich kompatybilność z dotychczas użytkowanym sprzętem (choćby wiązało się to z ograniczeniem funkcjonalności). Jeśli przyjdzie ci wybierać sposób połączenia wideo spośród kilku dostępnych interfejsów wybierz najlepszy.

Nasz typ: Komponent lub VGA

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

Jeśli nie masz sprzętu audio-wideo kompatybilnego z cyfrowymi interfejsami HDMI lub DP, postaw na dobre jakościowo połączenie wideo typu komponentowego.

Mimo zupełnie innego wyglądu połączenie komponentowe ma sporo wspólnego z analogowym VGA. Odbywa się trzema oddzielnymi przewodami, którymi przesyłany jest sygnał składający się z trzech barw podstawowych (RGB, czyli czerwony, zielony, niebieski). Jak łatwo się domyślić, poprawia to definicję barw, zwiększa ich czytelność oraz precyzję rysowania konturów. Często urządzenia wyposażone w gniazda VGA (np. projektory czy monitory) akceptują sygnał komponentowy. Należy wtedy skorzystać z przejściówki, która na jednym z końców ma złącze D-Sub 15-pin, a na drugim trzy wtyki cinch. Połączenie VGA zostało opracowane do urządzeń komputerowych, lecz gniazda te są stosowane także w wielu telewizorach i stanowią standardowym wyposażeniem projektorów.

Alternatywa: Eurozłącze

Do 21-pinowego złącza doprowadzone są sygnały: kompozytowy, RGB, audio (mono i stereo) oraz S-Video. Pozwala to na oddzielne sterowanie wzmocnieniem chrominancji (składowa sygnału obrazu kolorowego odpowiadająca za odcień oraz nasycenie koloru), a więc na uzyskanie obrazu o znacznie lepszej jakości niż w wypadku najprostszego połączenie kompozytowego (pojedynczy kable cinch). Kablem tym można także przesyłać dźwięk stereofoniczny.

Łączenie komputera PC z telewizorem/projektorem i amplitunerem

W sekcji Display Manager sterowników ATI określasz monitor główny (wyświetlisz na nim pulpit z wszystkimi ikonami) oraz dodatkowy, na którym możesz np. jednocześnie wyświetlać film.

Wiele osób używa komputera jako tzw. media center, czyli odtwarzacza pliku multimedialnych (filmów, muzyki, zdjęć). Filmy czy zdjęcia można oglądać na ekranie monitora, lecz znacznie efektowniej będą się prezentowały na ekranie dużego telewizora czy rzucane przez projektor. Dla tych, którzy do tej pory nie łączyli peceta z telewizorem, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak to zrobić.

W naszym poradniku skoncentrujemy się na podłączeniu komputera stacjonarnego i notebooka do telewizora lub innego wyświetlacza (np. projektora) wyposażonego w gniazda analogowe i cyfrowe wideo. Jeśli dysponujesz nowoczesnym płaskim ekranem, to zapewne jest on wyposażony w wejście VGA, DVI lub HDMI, które posłuży do komunikacji z pecetem. Pierwszy etap to pobranie najnowszych sterowników do karty graficznej (najczęściej będzie nim procesor ATI, NVIDII lub Intela). Aktualne sterowniki znajdziesz na stronach www.pcworld.pl w dziale Download lub na stronach producentów układów graficznych. Zanim zaczniesz zmieniać ustawienia w sterownikach karty, należy połączyć wyjście monitorowe karty graficznej z wejściem w telewizorze (w przeciwnym razie w sterowniku dodatkowe ekrany nie będą widoczne).

Ustawienie współpracujących dwóch wyświetlaczy w sterownikach NVIDII jest bardzo proste. W zależności od preferencji możesz wybrać klonowanie obrazu (wtedy na obu wyświetlaczach będzie miał taką samą rozdzielczość) lub tryb Dualview, pozwalający na niezależne ustawienia rozdzielczości.

Jeśli chodzi o interfejsy połączeniowe, to praktycznie każda nowoczesna karta dysponuje cyfrowym wyjściem DVI, a część także złączem HDMI. Jeśli dysponujesz kartą NVIDII, to w zaawansowanych ustawieniach sterownika znajdziesz Panel sterowania NVIDIA (jego składniki są praktycznie takie same w systemach operacyjnych Windows od XP do Win 7 włącznie). W panelu NVIDII powinny cię zainteresować dwie pozycje - Wideo i telewizja oraz Konfigurowanie wielu monitorów. Na pierwszej karcie możesz manipulować parametrami obrazu. Druga posłuży do wyświetlenia obrazu z peceta na ekranie telewizora. Najprostszą metodą jest wskazanie telewizora lub projektora (sterownik powinien zidentyfikować go automatycznie) i ustawienie go jako monitora pojedynczego (Użyj tylko jednego monitora). Wtedy obraz na monitorze komputerowym zniknie, a powinien pojawić się na ekranie odbiornika TV. Teraz pozostaje ustawienie rozdzielczości ekranu, jaką dysponuje dany telewizor (najczęściej 1024x768, 1280x720, 1366x768 lub 1920x1080 pikseli). Jeśli chcesz oglądać obraz jednocześnie na ekranie telewizora i monitora i dodatkowo ustawić różną rozdzielczość na obu wyświetlaczach, wybierz opcję Monitory skonfigurowane niezależnie od siebie (Dualview). Wtedy na jednym ekranie możesz wyświetlić film i jednocześnie używać pulpitu komputera na drugim wyświetlaczu.

W kartach ATI w celu uruchomienia drugiego wyświetlacza należy otworzyć panel sterowania Catalyst Control Center i przejść do pozycji Displays Manager. Tam myszą przeciągasz w pola Main i Clone oba wyświetlacze, a klikając ich ikony prawym przyciskiem myszy, uzyskujesz dostęp do funkcji analogicznych z Dualview NVIDII, pozwalających na ustawienie różnej rozdzielczości obu podłączonych ekranów.