HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

W kartach graficznych, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych znajdujemy coraz częściej nowoczesne porty HDMI i DisplayPort. Interfejsy te pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu, przesyłanie formatów audio nowej generacji, a ponadto są gotowe na telewizję 3D. Omawiamy nowe rozwiązania i odpowiadamy, jak optymalnie podłączyć do telewizora notebook i desktop.


Najnowsze technologie związane z obrazem, to nie tylko komputery, telewizory o wysokiej rozdzielczości i odtwarzacze Blu-ray czy DVD, ale także nowe metody łączenia tych urządzeń.

Aby nasz przewodnik był czytelniejszy, podzieliliśmy go na części, w których omawiamy najlepsze sposoby połączeń cyfrowych i analogowych.

Typujemy najlepsze naszym zdaniem metody połączeń, a tym, którzy nie dysponują sprzętem z polecanymi gniazdami podpowiadamy jakie będzie najlepsze rozwiązanie alternatywne.

Cyfrowe przesyłanie obrazu

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

Kable DisplayPort produkują wszystkie liczące się firmy oferujące akcesoria. Na zdjęciu produkt Belkina z szeroką wtyczką podobną do HDMI. DisplayPort może też występować z węższym gniazdem spotykanym w części kart graficznych.

Przekątne monitorów komputerowych rosną, a wraz z nimi wymagania odbiorców dotyczące jakości obrazu. Chcą oni oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości nie tylko na ekranie telewizora LCD, plazmowego czy z projektora, lecz także na wyświetlaczu komputerowego monitora LCD . Kluczowe znaczenie ma wygoda połączenia, elastyczność instalacji i kompatybilność standardów stosowanych w elektronice użytkowej i sprzęcie komputerowym. Jakim interfejsem najlepiej podłączyć komputer z telewizorem czy monitorem?

Nasz typ: HDMI lub DisplayPort

HDMI. Choć najnowsza wersja standardu HDMI to 1.4, urządzenia dostępne w sklepach zazwyczaj wyposażone są w interfejs HDMI 1.3. Warto wiedzieć (np. kupując Blu-ray czy telewizor na rynku wtórnym), że standard ten ma kilka wersji, które ewoluowały w ciągu ostatnich lat. Najstarsze urządzenia (głównie odtwarzacze DVD) dysponowały gniazdami HDMI w wersji 1.0, które obsługiwały sygnał wideo 1080p 60 Hz (Full HD bez przeplotu) oraz osiem kanałów audio 24 b/192 kHz (wersja 1.1 dodatkowo pozwalała na przesyłanie ścieżek DVD-Audio). Maksymalna przepustowość tej wersji interfejsu wynosi 4,9 Gb/s, co nie pozwala na obsługę wszystkich najnowszych formatów audio DD HD i DTS HD.

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

Prezentowana na zdjęciu najnowsza karta graficzna rodziny ATI Radeon – model HD5870 dysponuje 6 portami DisplayPort do których jednocześnie możemy podłączyć 6 ekranów.

HDMI 1.2, stosowane w wielu odtwarzaczach Blu-ray pierwszej generacji, umożliwia przesłanie jednym kablem także ścieżek SACD. Nowsze wersje 1.3 i 1.3a powinny zwrócić uwagę kinomana poszukującego uniwersalności. Istotną cechą tych formatów jest obsługa strumieni dźwiękowych o studyjnej jakości dźwięku (HDMI 1.3/1.3a może przesyłać dane z przepustowością 10,2 Gb/s) Dolby Digital TrueHD i cenionego przez miłośników doskonałego brzmienia DTS HD Master Audio. Dodatkowo nowsze wersje HDMI pozwalają na obsługę plików wideo zapisanych z 30-, 36- i 48-bitową głębią kolorów. To na razie zaleta czysto teoretyczna, bo oferowane w sklepach płyty Blu-ray są nagrane z 8-bitową informacją o kolorze, a więc pozwalają na wyświetlanie obrazu o ograniczonej liczbie barw. Poszerzoną paletę barw docenią posiadacze kamer wideo HD, które najczęściej zapisują obraz o szerszym spektrum kolorystycznym.

Pamiętaj zanim kupisz

Mit: jakość kabla HDMI nie ma znaczenia.

Prawda: jakość kabla HDMI ma duże znaczenie dla uzyskania dobrego obrazu i dźwięku. Przy połączeniu na krótkie odległości 1-2 m problem jest mniej zauważalny, lecz przy odległości ok. 10 m kiepski przewodnik użyty w kablu może wręcz uniemożliwić poprawną transmisję sygnału cyfrowego.

Mit: kable HDMI 1.3 są inne niż 1.1 i 1.2.

Prawda: kable te pod względem kompatybilności niczym się nie różnią. Dopiero przewody HDMI 1.4 będą zawierały dodatkowe przewodniki, przewidziane m.in. do transmisji sygnału sieciowego.

Ciekawą cechą HDMI 1.3 jest funkcja automatycznej synchronizacji dźwięku z obrazem (tzw. Lip sync). Warto pamiętać, że warunkiem wykorzystania wszelkich zalet poszczególnych wersji HDMI jest interfejs tego samego typu i wersji w urządzeniach towarzyszących.

Wprowadzana dopiero wersja HDMI 1.4 obsługuje rozdzielczość do 4096x2160p24, tryb filmowy 3D i zwrotny kanał audio, pozwala też na przesłanie tym samym przewodem sygnału zgodnego ze standardem sieci Ethernet (100 Mb/s). Istotną kwestią jest nieco odmienna konstrukcja. Ci, którzy kablem HDMI zechcą przesyłać również sygnał sieci Ethernet, będą musieli wyposażyć się w nowe, specjalnie oznaczone okablowanie. Co gorsza, będą dwa rodzaje kabli - high oraz low data rate.

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

W kamerach wideo HD złącza HDMI to standard. Tym złączem możesz w prosty sposób połączyć kamerę z nowoczesnym telewizorem. Dane przegrasz do peceta złączem USB lub bezpośrednio z karty pamięci umieszczonej w odpowiednim czytniku.

DisplayPort. Najnowszy standard połączeń, który dopiero zaczęto stosować w sprzęcie komputerowym, w produktach elektroniki użytkowej jest praktycznie niespotykany. Należy jednak przypuszczać, że już wkrótce się to zmieni. Producenci forsują go głównie dlatego, że jest bezpłatny, natomiast HDMI to technologia opatentowana i za stosowanie jej trzeba uiszczać dodatkowe opłaty licencyjne.

DisplayPort jest wstecznie kompatybilny z interfejsami HDMI, DVI, a także VGA.

Można nim przesyłać zarówno sygnał audio, jak i wideo. Jego zaleta to mniejsze niż w wypadku HDMI rozmiary gniazd, co ma znaczenie dla producentów notebooków i kart graficznych. DisplayPort jest przygotowany do transmisji sygnałów wideo 3D, obsługuje też wysoką rozdzielczość, do 2560x1600 pikseli (to jednak mniej niż HDMI 1.4). ATI zaprezentowało właśnie najnowszy model Radeona HD 5870, wyposażonego w sześć złączy DP. Dzięki temu do jednej kart graficznej można podłączyć aż sześć wyświetlaczy. Długość okablowania standardowego przy połączeniu DP może wynosić ok. 15 m.

Alternatywa:

HDMI i DisplayPort - jak połączyć komputer z telewizorem albo projektorem

Pojedynczy kabel HDMI może zastąpić plątaninę kilku przewodów jakich do niedawna używaliśmy przy połączeniach sprzętu audio-wideo.

DVI. Jeśli nie dysponujesz monitorem ze złączami, które polecamy powyżej, radzimy skorzystać z połączenia DVI. Co prawda, interfejs ten pozwala na przesyłanie jedynie sygnału wideo, lecz jest powszechnie stosowany w większości monitorów LCD dostępnych na rynku.

Warto wiedzieć, że DVI ma też różne odmiany. Standard DVI-I oznacza, że odpowiednim przewodem możemy przesłać sygnał wideo zarówno analogowy (np. z VGA po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki), jak i cyfrowy.

Z kolei gniazda DVI-D pozwalają tylko na transmisję cyfrową. Jeśli dysponujesz monitorem o rozdzielczości powyżej 1920x1200 pikseli (np. 30-calowym), to musisz zadbać o tzw. kable Dual-Link. Dopiero one zapewnią obsługę rozdzielczości do 2560x1600 pikseli.

Jak optymalnie podłączyć kamerę cyfrową do telewizora lub monitora.

Cyfrowa kamera o standardowej rozdzielczości nie daje wielkiego wyboru połączeń. Starsze modele dysponowały zazwyczaj cyfrowym wyjściem FireWire (zwanym także iLink), które pozwalało na cyfrową transmisję obrazu i dźwięku. Złącze to, popularne w sprzęcie komputerowym, pozwala przegrać filmy wideo na twardy dysk komputera, służy też do połączenia kamery z nagrywarką DVD/HDD wyposażoną w to gniazdo. Jeśli masz taką kamerę, to FireWire zapewni najlepszy obraz i dźwięk. Jeśli dysponujesz najnowszą kamerą nagrywającą obraz w rozdzielczości HD, to znajdziesz w niej gniazdo HDMI, tyle że w wersji z mniejszym wtykiem niż w telewizorach czy odtwarzaczach Blu-ray. Aby połączyć kamerę z HDMI z telewizorem, potrzebujesz odpowiedniego kabla. To wygodne złącze pozwala na przesłanie obrazu i dźwięku, a w wypadku wielu komponentów kina domowego możliwe jest sterowanie kamerą za pośrednictwem pilota telewizora czy amplitunera.