HDMI - tanieją licencje, stanieją urządzenia?

Organizacja HDMI Licensing - odpowiedzialna za licencjonowanie specyfikacji interfejsu High-Definition Multimedia Interface (HDMI) - poinformowała o zredukowaniu o 30% rocznych opłat, pobieranych od firm stosujących w swoich produktach HDMI. Zdaniem jej przedstawicieli, decyzja ta przyczyni się do szybkiego spopularyzowania się tego interfejsu.

Firmy, które montują w swoich produktach (m.in. odtwarzaczach DVD, telewizorach) złącze HDMI, zobowiązane są do wnoszenia rocznej opłaty licencyjnej na rzecz HDMI Licensing. Do tej pory było to 15 tys. USD - teraz kwota ta został pomniejszona do 10 tys. USD (tyle zapłacą wszystkie firmy, które opłatę wniosą po 1 listopada 2006 r.)

"Obniżenie rocznej opłaty - która już wcześniej nie była zbyt wysoka - sprawi, że małym firmom będzie łatwiej licencjonować technologię HDMI" - powiedział Leslie Chard, szef HDMI Licensing. Analitycy tłumaczą, że redukcja ceny jest ukłonem w stronę niewielkich chińskich firm i ma skłonić je do stosowania HDMI w ich produktach (czyli odtwarzaczach DVD, nagrywarkach i telewizorach z niższej półki). Jest to o tyle istotne, że tamtejsi producenci jak do tej pory nie przekonali się do tego interfejsu.

Przypomnijmy - HDMI to rozwinięcie cyfrowego przesyłu danych w standardzie DVI. Rozwiązanie to różni się od swojego poprzednika m.in. tym, że umożliwia przesyłanie nie tylko sygnału wideo, ale także dźwięku wielokanałowego (do ośmiu kanałów). Ponadto HDMI zapewnia większą elastyczność pod względem maksymalnej długości przewodów. O ile w przypadku DVI maksymalne długości okablowania wynoszą ok. 15 m, to HDMI bez strat jakościowych może transmitować dźwięk i obraz na odległość aż 40 m. HDMI obsługuje algorytm ochrony praw autorskich HDCP (high-bandwidth digital content protection) opracowany przez Intela.