HDR i wybielanie zębów

Program miał premierę jeszcze w 2007 roku. Dość szybko przygotowano polską wersję językową, która trafiła do sprzedaży w kwietniu 2008 r. Warto było poczekać.

Program miał premierę jeszcze w 2007 roku. Dość szybko przygotowano polską wersję językową, która trafiła do sprzedaży w kwietniu 2008 r. Warto było poczekać.

Paint Shop Pro na początku swojego istnienia był uniwersalnym programem do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Dzisiaj przede wszystkim służy do edycji i fotoretuszu zdjęć cyfrowych. Narzędzia do malowania, dodawania obiektów wektorowych itd. praktycznie nie zmieniły się w kilku ostatnich wersjach aplikacji. Najwięcej nowości znaleźć można w opcjach fotoretuszerskich, zwłaszcza tych przeznaczonych dla początkujących. Pojawiły się też narzędzia związane wyłącznie z fotografią cyfrową, takie jak łączenie zdjęć wykonanych z różnymi parametrami ekspozycji, aby uzyskać wysoką rozpiętość tonalną (HDR) czy usuwanie szumu typowego dla aparatów cyfrowych. Twórcy Paint Shop Pro uważnie śledzą rozwój konkurencyjnych aplikacji i wykorzystują najlepsze pomysły. W najnowszej wersji programu takim skopiowanym rozwiązaniem (co wcale nie pomniejsza jego użyteczności) jest Pracownia ekspresowa - opcja szybkiego retuszu dokonywanego na całej grupie zdjęć.

Wśród nowych narzędzi fotoretuszerskich wyróżniają się funkcje służące do poprawiania portretów. Pod tym względem Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 wyraźnie przegania konkurencję. Aplikacja udostępnia tak wyszukane opcje, jak poprawianie wyglądu oczu, zmianę tonacji skóry za pomocą "samoopalacza", a nawet wybielanie uzębienia… Do bardziej typowych narzędzi należy tuszowanie drobnych skaz (niedoskonałości cery, a także śladów kurzu i innych drobnych, niepożądanych obiektów). Specjalna funkcja przeznaczona jest do usuwania podłużnych rys, świetnie sprawdza się np. przy zeskanowanych fotografiach czy podczas retuszu portretów - do usuwania zmarszczek. Narzędzia te bywają przydatne, ale nie zawsze dają efekty zgodne z oczekiwaniami. Dotyczy do zwłaszcza wybielania białek oczu: dość często zdarza się, że funkcja nieprawidłowo wykrywa granice białek i wybiela także ich okolice. To narzędzie sprawdza się tylko w wypadku zdjęć, na których oczy portretowanych osób wyraźnie kontrastują z resztą twarzy. Drobne niedokładności można dostrzec także w działaniu "samoopalacza". Funkcja inteligentnie dobiera kolor opalenizny, nadając ładny odcień cerze, ale nie jest wstanie samodzielnie wykryć, gdzie kończy się powierzchnia ciała: użytkownik musi wykazać się precyzją w nakładaniu barwy.

W codziennej pracy ze zdjęciami wyspecjalizowane narzędzia retuszerskie są przydatne, jednak nic nie zastąpi klasycznego klonowania. W tym wypadku funkcjonalność Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 jest niemal identyczna, jak u konkurencji, trzeba jednak zauważyć wygodne dopasowanie właściwości pędzla: wszystkie jego cechy, takie jak rozmiar, twardość, krycie czy tryb mieszania, można ustawić na jednym pasku narzędzi.

HDR tylko ze statywem

HDR i wybielanie zębów

Przekształcanie fotografii barwnych na czarno-białe to jedna z najlepiej dopracowanych funkcji w Paint Shop Pro PHOTO X2 dzięki użyciu filtrów o dowolnej barwie. Cały proces przypomina ten znany z fotografii analogowej.

Spróbowaliśmy, jak w praktyce działa narzędzie łączenia kilku fotografii wykonanych z różnymi parametrami ekspozycji. W wypadku amatorskich prób tworzenia zdjęć o wysokiej rozpiętości tonalnej nie ma problemu z ustawieniem parametrów (tym może zająć się sam aparat, zwłaszcza lustrzanka lub zaawansowany kompakt z funkcją "bracketing"). Kłopotliwe są natomiast drobne różnice między kolejnymi ujęciami, wynikające z przesunięcia aparatu. Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 zawiera opcję wyrównywania zdjęć wybranych do połączenia, ale nie zawsze działa to dobrze. Planując łączenie kilku zdjęć w jedno, lepiej użyć statywu, niż polegać na późniejszej korekcie zdjęć w programie graficznym.

Sprawdzając możliwości Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 (np. korzystając z wersji testowej zamieszczonej na naszym krążku), warto wypróbować funkcje przekształcania fotografii barwnej na czarno-białą. Do pewnego stopnia przypomina to ręczne wywoływanie zdjęć: użytkownik może użyć filtru o dowolnej barwie, aby uzyskać zamierzony efekt, np. filtr czerwony powoduje wygładzenie i rozjaśnienie cery portretowanych osób, filtr niebieski lub zielony pozwoli wydobyć drobne szczegóły, np. piegi. Funkcja przekształcania fotografii na wersję czarno-białą w Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 została opracowana na bardzo wysokim poziomie. Jest znacznie prostsza niż typowe dla innych aplikacji tzw. mieszanie kanałów.

Informacje:

http://www.corel.com/pl

Cena: 315 zł (pełna wersja), 252 zł (uaktualnienie)