HDTV - jesteś pewien, że wiesz, co oglądasz?

Jesteś zadowolony, bo Twój nowiuteńki telewizor obsługuje HDTV? Oglądałeś już film w tej technologii i rzeczywiście wyglądał dużo lepiej? A może to tylko złudzenie?

Efekt placebo to dość znane zjawisko w medycynie - mówi się, że to właśnie dzięki niemu np. kosmicznie wyglądające niebieskie kapsułki w większości przypadków dadzą lepsze efekty leczenia niż kapsułki bezbarwne (tj. wyglądające mało technicznie, "mało nowocześnie").

Opisywane poniżej badanie przeprowadziła firma Scientific-Atlanta. Zgodnie z jego wynikami, wielu użytkownikom, którzy kupili odbiorniki zgodne z HDTV, wydaje się, że oglądają telewizję HDTV. Okrutna prawda jest jednak taka, że... nie oglądają, a tylko - prawdopodobnie - doświadczają efektu placebo.

Spośród 16 milionów amerykańskich gospodarstw domowych zaopatrzonych w telewizory HD, zaledwie 7 milionów w rzeczywistości odbiera sygnał HDTV. 49 procent użytkowników w ogóle nie ma możliwości pełnego wykorzystania możliwości swego urządzenia. Co więcej, aż jednej czwartej zdaje się, że zakup sprzętu zgodnego z HD polepszył jakość obrazu - bez podejmowania jakiejkolwiek dodatkowej akcji; taka sama ilość użytkowników przyznała, że wydawało im się, iż oglądają HDTV, bo tak mówiły plansze reklamowe na początku emisji!

Co ciekawe, osiemnaście procent w ogóle nie wiedziało, że potrzebuje dodatkowych urządzeń do korzystania z HD.

Autorzy witryny cytującej raport dochodzą do wniosku, że mimo marketingowej nagonki dla zwykłych ludzi HDTV nie jest wcale niczym upragnionym czy niezbędnym do życia. Jednak komentujący artykuł użytkownicy twierdzą, że obraz prezentowany przez najnowocześniejsze odbiorniki jest w istocie lepszy niż ten, który generują starsze urządzenia.

Więcej informacji: artykuł "Video Placebo: Is that Really HDTV You Are Watching?" (w języku angielskim)