HDTV już niedługo nad Wisłą!

Niedługo HDTV wejdzie do Polski. Do jego odbioru potrzebny jest specjalny dekoder, ponieważ transmisje będą nadawane z satelity. W przyszłości, kiedy także stacje kablowe zdecydują się na wykorzystanie tej technologii (wydaje się to być tylko kwestią czasu), nie będzie konieczności posiadania dekodera, ale telewizora potrafiącego dekodować sygnał HDTV. Decydując się na skorzystanie z usług HDTV warto zastanowić się najpierw, czy będziemy w stanie wykorzystać możliwości tego standardu. Pamiętajmy, że HDTV nie poprawi jakości wyświetlanego nas w domu obrazu, jeśli nie będziemy posiadać telewizora, który jest w stanie wyświetlić materiały wysokiej rozdzielczości. Zestawy telewizyjne, które spełniają wymagania HDTV, oznaczone są symbolem "HD ready" - kupując odbiornik TV warto pomyśleć o nadchodzącej rewolucji i wybrać ten odpowiadający nowym standardom.

Polsat Cyfrowy

HDTV już niedługo nad Wisłą!
Platforma Polsat Cyfrowy jest pierwszym graczem na polskim rynku, który publicznie przeprowadził transmisję zgodną ze standardami HDTV. Było to w trakcie Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2006, które odbyły się za zachodnią granicą, w Niemczech. Według Prezesa Zarządu Cyfrowego Polsatu, Dominika Libickiego, świadczy to o technicznej gotowości platformy do nadawania HDTV, jednak ta opinia wydaje się być przepełniona dużą dawką optymizmu. Polsat Cyfrowy był graczem, który najbardziej skąpił informacji na temat omawianej usługi w odniesieniu do swojej oferty - wydaje się, że ta telewizja cyfrowa jeszcze długo nie umożliwi swoim odbiorcom oglądania filmów wysokiej rozdzielczości, bo w kwestii przygotowań jest daleko w tyle za swoimi rywalami.

Polsat Cyfrowy będzie ostatnią platformą cyfrową, która rozpocznie nadawanie programów w technologii HDTV. Jak powiedział nam Dominik Libecki "Telewizję wysokiej rozdzielczości planujemy wprowadzić w przyszłym roku pod warunkiem, że uznamy, że rynek już do niej dojrzał". Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu to opóźnienie w stosunku do konkurencji tłumaczy tym, że w Polsce nie ma wystarczającej ilości klientów wyposażonych w telewizory gotowe na tę technologię i gotowych płacić za usługę. To prawda, tylko mała część społeczeństwa posiada w swoich domach odbiorniki z naklejką "HD ready", jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to opóźnienie może przynieść negatywne skutki dla platformy cyfrowej Polsatu - ITI oraz Cyfra+ będą już miały doświadczenie w prowadzeniu telewizji wysokiej rozdzielczości, zaś nowy gracz będzie dopiero w tej dziedzinie raczkował.

Niestety nie udało nam się dowiedzieć, jakie programy telewizyjne będą nadawane w wysokiej rozdzielczości. Uzyskaliśmy jedynie enigmatyczną odpowiedź, że są prowadzone rozmowy z "kilkoma dostawcami treści w standardzie HD". Czy świadczy to o tym, że Polsat Cyfrowy dopiero zaczyna tak naprawdę prace nad HDTV?

Nie wiadomo też, jaki dekoder zaoferuje firma swoim abonentom chcącym oglądać materiały filmowe w technologii HDTV. Z naszych informacji wynika jednak, że jeszcze w tym roku Polsat Cyfrowy zaoferuje swoim klientom dekodery posiadające funkcjonalność Personal Video Recorder, wyposażone w 160-gigabajtowy dysk. Ich producentem będzie firma Echostar, więc można się spodziewać, że dekodery tej firmy zostaną wybrane w późniejszym okresie czasu do obsługi HDTV.