HDTV już niedługo nad Wisłą!

'n' - cyfrówka od ITI

HDTV już niedługo nad Wisłą!
Jeszcze kilka miesięcy temu mało kto w Polsce wiedział na czym polega standard HDTV. 27 czerwca tego roku Maciej Sojka, prezes ITI Neovision, po raz pierwszy oficjalnie poinformował o zaawansowanych pracach nad telewizją wysokiej rozdzielczości prowadzonych przez jego korporację. Na doskonale przygotowanej prezentacji zapowiedziano rychłe uruchomienie trzeciej w Polsce telewizji cyfrowej, która będzie umożliwiała klientom skorzystanie z najnowocześniejszych technologii działających na świecie. W środowiskach związanych z telewizją zawrzało - rzecznicy prasowi przekrzykują się, że to jeszcze za wcześnie, że Polacy nie mają odpowiednich warunków do oglądania tej telewizji, że reprezentowane przez nich firmy nie boją się konkurencji, bo ta nie ma szans na osiągnięcie sukcesu. Czy jest to prawda, a może krzyk rozpaczy i strach przed nowym, silnym graczem na zdominowanym przez Cyfrę i Polsat rynku? Trudno powiedzieć, jednak w głowach Polaków zaszła pewna zmiana. 22 września, wracając z konferencji prasowej odsłaniającej więcej szczegółów nowej platformy cyfrowej, odbyłem interesującą, 40-minutową rozmowę z kierowcą taksówki, którego wiedza na temat High Definition była bardzo duża - wątpię, aby było to możliwe przed 27 czerwca 2006.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, 22 września, czyli w miniony piątek na konferencji prasowej prowadzonej przez m.in. Macieja Sojkę oraz Piotra Zygo, ITI Neovision zdradziło najważniejsze informacje o swojej platformie cyfrowej. 'n', bo tak będzie nazywać się najnowsze dziecko właściciela m.in. grupy TVN, zadebiutuje na polskim rynku 12 października 2006. Już wiemy, że będzie to bardzo zaawansowana telewizja cyfrowa - nie tylko ze względu na standard HD, lecz także inne nowinki techniczne, które już za kilka tygodni będą mogły być dostępne w domu każdego Polaka.

HDTV już niedługo nad Wisłą!

Tak prezentuje się dekoder, za który klienci będą musieli zapłacić 459 zł. Jest wyposażony w twardy dysk o pojemności 250 gigabajtów.

Niezaprzeczalnie najważniejszą usługą oferowaną przez 'n' będzie telewizja wysokiej rozdzielczości, jednak nie sposób pominąć innych, takich jak Video-on-demand czy Personal Video Recorder (omawianych powyżej). Obie te usługi będą dostępne w 'n' w listopadzie.

Dekodery w telewizji cyfrowej ITI będą dostarczone przez międzynarodową, ale założoną przez Polaków firmę ADB. Są to ładnie wyglądające i zaawansowane technicznie urządzenia. 'n' zaoferuje klientom dwa typy dekoderów, różniące się funkcjonalnością, no i oczywiście ceną. Wersja podstawowa, czyli 'nbox HDTV' będzie potrafiła wyświetlić kanały nadawane w technologii HDTV, konwertować sygnał z postaci HD do analogowej (nie ma konieczności posiadania telewizora 'HD Ready'), dostarczać dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1, posiadać złącza HDMI, EURO, YpbPr, Ethernet oraz USB2.0. Dekoder 'nbox HDTV recorder' będzie posiadał dodatkowo dysk twardy o pojemności 250 gigabajtów, pozwalający na skorzystanie z usług VOD i PVR. Oba dekodery będą wyposażone również w EPG, czyli 'elektroniczny przewodnik po programach'. Będzie on dostarczał informacji o nadawanych w 'n' programach z wyprzedzeniem do siedmiu dni. Nie jest to nowość w tego typu telewizjach, jednak na uznanie w tym przypadku zasługuje prostota użytkowania EPG. Kanały telewizyjne pogrupowane są w kategoriach, takich jak informacja i rozrywka, hity filmowe, sport, dzieci, itp. dzięki czemu użytkownik nie będzie musiał błądzić po liście setek programów - kliknie tylko na to, co go w danej chwili interesuje, co znacznie zawęzi listę wyświetlaną na ekranie telewizora. Co ważne, obsługa dekodera będzie odbywać się za pomocą bardzo wygodnego i intuicyjnego pilota.