HDTV już niedługo nad Wisłą!

Cyfra+

HDTV już niedługo nad Wisłą!
Cyfra+ jest telewizją cyfrową, która jako drugi gracz w Polsce wprowadzi do swojej oferty programy nadawane w technologii HDTV. Jak udało nam się dowiedzieć, jeszcze w tym roku klienci tej firmy będą mogli oglądać treści w wysokiej rozdzielczości. Trudno powiedzieć, czy są to realne plany - z jednej strony Cyfra już od dłuższego czasu informuje w swoich informacjach prasowych o prowadzonych pracach nad implementacją HD w swojej ofercie, jednak do tej pory znanych jest bardzo mało szczegółów dotyczących tego wielkiego i kosztownego przedsięwzięcia. Może to świadczyć o tym, że Cyfra Plus skrzętnie ukrywa informacje przed konkurencją albo o tym, że podobnie jak Polsat Cyfrowy, są daleko w tyle za telewizją cyfrową ITI.

HDTV już niedługo nad Wisłą!

Nie wiadomo zbyt wiele o tym, jakie usługi będą dostępne w Cyfrze Plus. Jak poinformowała Marta Jóźwiak, rzecznik prasowy firmy, C+ w przyszłym roku zaoferuje swoim abonentom usługi Video-on-demand oraz Personal Video Recorder - w tej chwili ma nad tym pracować dwustuosobowy zespół inżynierów Grupy Canal+. Co ciekawe, Cyfra Plus ma zaoferować także możliwość oglądania niektórych swoich treści na ekranach telefonów komórkowych.

Niestety, w rozmowie z Martą Jóźwiak nie udało nam się uzyskać informacji, jakie dekodery Cyfra Plus zaoferuje swoim klientom chcącym korzystać z dobrodziejstw telewizji High Definition. Wiemy tylko tyle, że będą to dekodery marki Philips.

W swoich notatkach prasowych Cyfra Plus zdecydowała się ujawnić, jakie kanały telewizyjne będą dostępne tuż po wprowadzeniu HDTV do jej oferty. Według informacji ujawnionych przez Jacquesa Aymar de Roquefeuila, dyrektora zarządzającego spółką Canal+ Cyfrowy będą to pozycje znane do tej pory z oferty Canal+ Premium, czyli przypuszczalnie programy Canal+ Film oraz Canal+ Sport. Co ciekawe, w przyszłym roku Cyfra planuje pokazywanie także polskiej ligi piłki nożnej w technologii HD, co na pewno zainteresuje kibiców.

HDTV już niedługo nad Wisłą!

Porównanie wielkości materiałów filmowych w telewizji analogowej (SDTV) i HDTV. Różnica jest porażająca.

Nie znamy jeszcze informacji o cenniku Cyfry+, jeśli chodzi o HDTV. Wiadomo już jednak, że na pewno nie będzie ona dostępna w najtańszym pakiecie Cyfry, czyli za komfort oglądania materiałów filmowych w standardzie HD trzeba będzie zapłacić ponad 100 zł miesięcznie.

Komentarz Jacques'a Aymar de Roquefeuil'a, dyrektora zarządzającego z korporacji CANAL+ Cyfrowy:

Jak się spodziewalismy, nową propozycję na wyrost nazwano "rewolucją". Większość kanałów jest dostępna na rynku nie od dziś, a oferta CYFRY+ pod względem programowym jest dużo bogatsza. N to raczej zagrożenie dla sieci kablowych niż dla platform. Wygląda na to, że oferta przygotowana została na prędce przed jesiennym szczytem sprzedaży, a dobór programów wydaje się dość przypadkowy jak dla wymagającego widza. Głośno zapowiadane wcześniej VoD i PVR odsuwają się w czasie. Część kanałów to również kwestia przyszłości, np. programy TVP, których start zapowiedziany został dopiero na przyszły rok. Kanały te będą zresztą dostępne w ofercie innych operatorów. Z punktu widzenia widza istotnym minusem oferty N jest i będzie brak treści premium. Jeśli zaś chodzi o ceny, najtańsza oferta CYFRY+ jest dużo bogatsza od najtańszego wariantu N, wiec z punktu widzenia relacji ceny do zawartości nie jest to propozycja konkurencyjna. Braków w ofercie nie da się nadrobić prezentując jako wiodące atuty jedynie EPG czy system oprawy wydarzeń piłkarskich, które dla abonentów CYFRY+ są standardem nie od dziś.

Oferta N potwierdza, że nowej platformie nie uda się zagrozić pozycji CYFRY+. Pozostajemy liderem jeśli chodzi o jakość oferty i technologie. Wprowadziliśmy jako pierwsi, komplementarnie do naszej oferty satelitarnej, telewizję przez DSL. Niebawem wprowadzimy kanały w mobile TV, a także HDTV, w przyszłym roku natomiast PVR i VoD. Dla większości widzów usługi te nie będą jednak tak ważne jak zawartość programowa, a w tym aspekcie CYFRA+ ma niepodważalną pozycję. W ofercie CYFRY+ znajduje się najbogatszy jeśli chodzi o zawartość programową pakiet,w tym na wyłączność obydwa dostępne w Polsce kanały premium: CANAL+ i HBO. Oferta tych dwóch stacji zbudowana jest na bazie długoterminowych umów na wyłączność z wszystkimi największymi światowymi wytwórniami filmowymi, a także, w przypadku CANAL+, wyłącznych praw telewizyjnych do pokazywania na żywo rozgrywek najważniejszych i najbardziej popularnych dyscyplin sportowych (piłkarska liga polska i najlepsze europejskie, NBA, WNBA, Euroliga, żużel, boks).